E enjte, 22 Shkurt, 2024

8 këshilla të thjeshta, por me vlerë, që flokët tuaj të rriten më shpejt

- Advertisement1-

Flokët rriten rreth një centimetër në muaj, por rritja e tyre mund të stimulohet, megjithëse brenda disa limiteve.


Për t’i rritur flokët në mënyrë natyrale dhe të shpejtë, ata duhet të kurohen, duke evituar së pari lyerjen e shpeshtë të tyre, së dyti piastrën dhe trajtime të tjera për flokët.

- Advertisement -

Së treti, kujdes i veçantë duhet treguar edhe në zgjedhjen e shampos dhe balsamit për flokët.

Së katërti, duhen prerë majat e dyfishta të flokëve, në mënyrë që të mos dëmtohet pjesa e shëndetshme e tyre.

Së pesti, shmangni ndryshimet ekstreme të bojës së flokut, pasi është një shkatërrim i garantuar.

- Advertisement -

Së gjashti, hiqni dorë nga nxehtësitë e tepërta gjatë krehjes apo modelimit të flokëve.

Së shtati, për stimulimin e rritjes së tyre këshillohet që një herë në dy javë t’i shpëlani me ujin e rozmarinës, pasi kjo e fundit të jetë zier në të.

Dhe së teti, rrënja e flokut ka nevojë që një herë në javë të masazhohet me delikatesë para larjes, pasi kështu stimulohet rritja e tij.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Profesori Milazim Krasniqi me një rrëfim tejet frymëzues: Më 1983 bashkë me Ediben morëm ofertë për të punuar në Zvicër, por nuk u larguam...

Profesori Milazim Krasniqi ka rrëfyer një histori personale që lidhet me karrierën e tij...

E dhimbshme: Doktori i ri kosovar, Jetmir Morina, vdes në një aksident në Zvicër

Kosovari Jetmir Morina nga Topanica e Kamenicës humbi jetën në një aksident në Zvicër. Binte...

Nga Xhafer Avdyli: Urrejtja, dobësia më e madhe e njerëzimit

“Urrejtja nuk është për të gjallin, por për djallin Do të doja që këtë shkrim...

LAJMI I FUNDIT: Gjendet 13-vjeçarja nga Kaçaniku

Është gjetur vajza 13 vjeçare nga Kaçaniku që u raportua e zhdukur. Njoftimi: YES✋🏼 Faleminderit Zotit dhe...