E diel, 19 Maj, 2024

7-vjeçari shpenzoi afër 3 mijë euro në celularin e nënës së tij për të blerë lojëra në internet

- Advertisement1-

Një shtatë vjeçar i dha nënës së tij një surprizë të pakëndshme pasi ajo e lejoi atë të “luante” me celularin e saj.


Në një kohë të shkurtër, i riu gjerman arriti të shpenzojë 2,753.91 euro për të blerë lojëra përmes aplikacioneve, sipas një deklarate nga Qendra e Këshillimit të Konsumatorëve në Saksoninë e Ulët me rastin e Ditës së Internetit më të Sigurt.

- Advertisement -

Djali mori lejen e nënës së tij për të hyrë në lojërat online përmes telefonit inteligjent të saj, transmeton Telegrafi.

Nëna e tij gjithashtu i dha atij hyrje në kartelën e saj.

Një deklaratë të saj nëna the se djali i saj, pasi kishte shpenzuar shumën e lejuar të parave, vazhdoi të luante lojërat e tij të preferuara në fshehtësi.

- Advertisement -

Kathrin Koerber, një ekspert ligjor në këtë institucion shtetëror për mbrojtjen e konsumatorit, shpjegoi se ligji gjerman lejon fëmijët të blejnë në internet pa lejen e prindërve.

Çdo vit, në ditën e dytë të javës së dytë të shkurtit, dhe këtë vit bie të martën, kremtohet Dita e Internetit më të Sigurt, një nga ditët më të rëndësishme në kalendarin e sigurisë së informacionit.

Qëllimi i kësaj ngjarje është të rrisë ndërgjegjësimin në lidhje me çështjet e sigurisë në internet, dmth në lidhje me çështje të tilla si ngacmimi në internet, përdorimi i rrjeteve sociale dhe identiteti digjital.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Gjest human: Mërgimtari që jeton në Gjermani do ta paguajë shumën për shërimin e 13 vjeçares

Dje dhe sot nëpër media ka qarkulluar thirrja për ndihmë ndaj Rinesa Danit. Për trajtimin...

9 vjeçarit nga Prizreni, Benjamin Beqirit i duhet ndihmë financiare për shërim

Benjamin Beqiri nga Prizreni, i cili po përballet me disa sëmundje që në lindje...

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...