E diel, 14 Korrik, 2024

7 ushqime që mund të transformojnë shëndetin tuaj

- Advertisement1-

Inflamacioni është bërë mjaft fjalë kyçe kohët e fundit, i provuar si shkaku i gjithçkaje, nga puçrrat tek humbja e kujtesës dhe nga çështjet e tretjes deri te mbipesha.

Kur trupi zbulon dëmtimin ose sëmundjen, sistemi imunitar hidhet lart, duke dërguar qelizat T, qelizat e bardha të gjakut dhe lëngun limfatik në vendngjarje, transmeton lajmi.net.

- Advertisement -

Uji dhe gjaku gjithashtu përmbyten për të larguar toksinat dhe për të skuqur zonën. Kjo sulm i antitrupave shkakton rritjen e qarkullimit, ënjtjen, madje edhe dhimbjen, të gjitha këto ndihmojnë trupin të mbrohet kundër sëmundjeve dhe infeksioneve.

Inflamacioni ndodh nga jashtë, në përgjigje të gungave, mavijosjeve, copëzave dhe gërvishtjeve, dhe ndodh brenda, për të luftuar infeksionet dhe sëmundjet.

Ky lloj i inflamacionit, i njohur gjithashtu si inflamacion akut, është një reagim i shpejtë imunitar që përfundon sa më shpejt që dëmtimi të jetë shëruar.

Ushqime për të qetësuar inflamacionin

Për fat të mirë, të gjithë kemi qasje në antidotin e përsosur për inflamacionin: ushqime anti-inflamatore.

Këto ushqime jo vetëm që zvogëlojnë inflamacionin kronik në trup, ato gjithashtu sigurojnë blloqet thelbësore të ndërtimit për arritjen dhe ruajtjen e një peshe të shëndetshme dhe për të pasur më shumë energji, shkruan alternative medicine. Provoni të shtoni një ose më shumë nga ushqimet e mëposhtme në dietën tuaj.

- Advertisement -

Speca djegës. Kapsaicina që gjendet në të gjithë specat djegës shërben si një alternative natyrore për ilaçet anti-inflamatore. Kapsaicin punon për të penguar enzimën COX-2, një shkak i njohur i inflamacionit në artrit dhe sëmundjeve të tjera inflamatore në trup.

Mollë dhe qepë. Këto përmbajnë kuercetin, një frenues natyral i histaminës që ndihmon trupin të luftojë alergjitë mjedisore. Mbani në mend se kuercetina gjendet në lëkurën e mollëve, kështu që blini organike dhe hani ato tërësisht.

Ananasi. Ky frut i ëmbël tropikal përmban një përbërës anti-inflamator të quajtur bromelain, i cili përmban enzima që janë provuar se shtypin inflamacionin dhe dhimbjen në trup duke minimizuar ënjtjen, transmeton lajmi.net. Bromelain humbet vlerën e saj anti-inflamatore kur nxehet, kështu që hani ananas të freskët, të plotë, në vend të shumëllojshmërisë së konservuar të përpunuar nga nxehtësia.

Perime të errëta dhe pa gjethe. Këto vegla të mira për gjithçka përmbajnë acid alfa-linolenik, një omega-3 që ka përfitime të ngjashme anti-inflamatore si omega-3 që gjenden tek peshqit.

Fara liri, arra, kunguj. Ashtu si zarzavate të errëta, me gjethe, këto arra dhe fara përmbajnë gjithashtu omega-3 të gjithë të rëndësishme. Zgjidhni arra të papërpunuara, jo të thekur, sepse temperaturat e pjekjes shkatërrojnë omega-3. Për një shije arrë “të pjekur”, thithni arra në ujë brenda natës dhe përdorni një dehidratues për t’u dhënë atyre një kafshim të brishtë.

Vaj, peshk me ujë të ftohtë. Salmoni, skumbri dhe sardelet janë të mbushura me omega-3, të cilat zvogëlojnë prodhimin e hormoneve pro-inflamatore në trup. Mos harroni të zgjidhni salmon të egër ose Alaskan të egër, ose varietete të ngritura në mënyrë organike dhe të qëndrueshme në fermë, të cilat janë treguar se kanë nivelet më të ulët të merkurit.

Ullinj dhe vaj ulliri. Acidi oleik në ullinj dhe vaj ulliri përmbajnë acide yndyrore omega-9, të cilat ndihmojnë omega-3 të kryejnë punën e tyre anti-inflamatore. Kaloni mbi vajin e ullirit “të lehtë” dhe shkoni për varietete të forta, jeshile dhe të parafinuara. Dhe mbani në mend se vaji i ullirit i papërpunuar ka vetitë më anti-inflamatore; ngrohja mund të zvogëlojë përfitimet e tij ushqyese.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Rrëfimi prekës i mësueses nga Vlora që është e prekur me kancer

Tetori është muaji i ndërgjegjësimit ndaj kanc erit të gjirit dhe të shumta kanë...

Kujdes prindër | Rritet numri i fëmijëve me COVID-19, pediatrja: Kemi kërkuar staf mbështetës

Rritja e rasteve me COVID-19 ditëve të fundit ka bërë që edhe numri i...

Mjekët e Kosovës sytë kah Gjermania, vazhdon ikja masive e tyre

Kosova rrezikon të mbetët pa mjekë nëse trendi i ikjes nga Kosova vazhdon me...

Infektologu kosovar: Kosova rrezikohet nga Lija e Majmunëve, s’ka vaksinë për këtë sëmundje

Infektologu, Hamdi Ramadani ka thënë se lija e majmunëve pritet të përhapet edhe në...