E shtunë, 24 Shkurt, 2024

7 situata kur duhet të bëhemi të ashpër për të pasur një familje të lumtur

- Advertisement1-

Sipas shkencëtarëve, marrëdhëniet që nuk kanë kujdes, kompromis dhe dashuri në to vështirë se mund të quhen të shëndetshme. Megjithatë, këto karakteristika nuk janë çelësi i lumturisë.

Disa njerëz përpiqen të sillen me të dashurit e tyre duke përdorur të gjithë dashurinë dhe kujdesin e mundshëm, por gjërat vetëm sa përkeqësohen.

- Advertisement -

Në këtë rast, ata duhet të ndalojnë së qeni të sjellshëm dhe të bëhen të “hidhur”.

Për çfarë? Përgjigjet i gjeni më poshtë:

Kujdesi kundrejt skllavërisë në shtëpi

- Advertisement -

Bashkëpunimi i vërtetë dhe ndarja e drejtë e përgjegjësive është lloji i duhur i sjelljes brenda një familjeje. Gjithkush duhet të kujdeset për një pjesë të caktuar të përgjegjësive familjare dhe të marrë mirënjohje e merituar.

Megjithatë, gjërat mund të funksionojnë në një mënyrë tjetër. Pasi të vendosni të merrni më shumë përgjegjësi sepse doni që të dashurit tuaj të ndjehen më të lumtur dhe më rehat, veprimet tuaja bëhen më pak të vlefshme për anëtarët e familjes suaj, duke i bërë ata edhe më kërkues.

- Advertisement -

Sipas psikologëve, sakrifikimi i vetes sjell më shumë dëm sesa përfitim për familjen tuaj. Ju prisni më shumë mirënjohje për veprimet tuaja shtesë dhe kur nuk e merrni atë, mërziteni dhe irritoheni.

Prandaj, nga ana tjetër, anëtarët e familjes tuaj dëgjojnë ankesa dhe qortime nga ju, por nuk bëjnë asgjë për këtë. Është një cikël vicioz!

Si mund ta thyeni ciklin?

Së pari,duhet të hiqni mendimet e mëposhtme nga mendja juaj kur bëhet fjalë për punët e thjeshta:

“Ata nuk mund ta bëjnë këtë pa mua.” dhe “Do ta bëj më mirë dhe më shpejt.”

Së dyti, mbani mend këtë rregull: “Nëse një person nuk mund të kujdeset për veten, ai kurrë nuk do të jetë në gjendje të vlerësojë kujdesin e dikujt tjetër“.

Secili anëtar i familjes ka të drejtat e veta. Nëse një person i pëlqen vaktet e përgatitura sipas recetave të kuzhinierëve më të mirë, ata kanë të drejtë t’i gatuajnë vetë. Prandaj, ju duhet të largoheni nga soba dhe ta lini ta bëjnë vetë atë.

Së treti, ia vlen të lexohet Metamorfoza nga Franz Kafka. Novela përshkruan pasojat e mbrojtjes së tepruar.

Përkrahja kundrejt Përgjegjësisë për gabimet e partnerit tuaj

Shembulli që shihni në figurën e mësipërme është mjaft i pastër. Në shumicën e rasteve, kjo lloj sjelljeje mund të ndalet duke shpjeguar se e doni dhe kujdeseni për partnerin tuaj, por janë ata që janë përgjegjës për veprimet e tyre.

Megjithatë, ka situata edhe më dramatike:

“Çfarë ka të gabuar që unë të pi një kafe me ish-in tim? Nuk e hapa telefonin sepse më kishte mbaruar bateria. Por është i gjithë faji yt. Ti nuk duhet të kishe shkuar në atë udhëtimin e biznesit për 2 javë “

“Ti e di që nuk mund ta kontrolloj veten kur pi. Ti duhet të jeni më e vetëdijshme herën tjetër.”

Ja një paralajmërim nga shkencëtarët: Nëse ndiheni përgjegjës për veprimet e këqija të partnerit tuaj dhe i mbështesni ato në dëm të shëndetit tuaj psikologjik dhe fizik, kjo do të thotë se jeni në një marrëdhënie të varur.

Dhe e vetmja gjë që mund të bëni është që t’ia mbathni larg nga ajo marrëdhënie.

Altruizmi kundrejt Situatave të tilla si: “Ndërsa ndihmoj pjesën tjetër të botës, familja ime do të presë gjithë durim”.

Nuk është mirë kur partneri juaj është gati të japë qindarkat e tij të fundit miqve, kolegëve ose për bamirësitë e tij. Partneri juaj nxiton për shpëtimin e të gjithëve derisa ju duhet të mbani barrën e të gjitha problemeve tuaja vendore dhe financiare.

Në të njëjtën kohë, nëse kërkoni më shumë vëmendje për veten, do të fajësoheni se nuk “keni zemër”. Partneri juaj superhero nuk ka kohë për gjëra të tilla të vogla.

Sipas shkencëtarëve, motivimi i një altruisti nuk është gjithmonë i drejtë. Shumë njerëz bëjnë vepra të mira për hir të mirënjohjes dhe pjesës së tyre të dopaminës, hormonit të lumturisë.

Ju duhet të kuptoni se çfarë e bën partnerin tuaj të sillet si një superhero.

Duhet të jeni të kujdesshëm edhe për buxhetin e familjes tuaj, sepse partneri juaj ndonjëherë mund të jetë me të vërtetë bujar. Dhe sa më serioze të jetë arsyeja për bamirësi, aq më shije të pakëndshme ju lë bujaria më pas.

Për shembull, ju e kuptoni se trajtimi mjekësor i nipit të kolegut të partnerit tuaj është më i rëndësishëm se blerja e një makine për familjen tuaj. Por ju ende keni nevojë për këtë makinë, veçanërisht kur merrni parasysh faktin se sa kohë keni kursyer për të.

Mjerisht, ju duhet ta bëni këtë zgjedhje dhe të jetoni me ndjenjë të përhershme të fajit, transmeton shkollaesuksesit.

Është e vështirë të gjykosh një bamirësi të tillë pasi që çdo rast është unik, por ju keni të drejtë të plotë për të shmangur aktivitete të tilla. Prandaj, nëse partneri juaj e çon familjen tuaj në një fatkeqësi financiare ju mund të thoni, “Jo”.

Dashuria vetëmohuese kundrejt përpjekjeve për para

Nuk mund të ketë asnjëherë një moment të përsosur që ëndrrat tuaja të bëhen realitet, kjo është arsyeja pse nuk është gjithmonë e gabuar të ndiqni impulset.

Megjithatë, kjo nuk do të thotë që ju nuk duhet të vlerësoni rreziqet që vijnë së bashku me të. Ia vlen të bëheni vigjilentë nëse partneri juaj nuk i ka problem përvojat e mëparshme të këqija dhe mungesat e burimeve duke thënë, “Do të gjejmë një mënyrë për t’ia dalë!”

Ju mund ta ndaloni këtë proces të të bërit të njëjtat gabime përsëri dhe përsëri. Mos u shqetësoni, nuk ka të bëjë me lakminë.

Respektimi i të afërmve kundrejt të jetuarit në përputhje me skenarin e dikujt tjetër

Ndonjëherë të afërmit tuaj mund të depërtojnë në hapësirën tuaj familjare në mënyrë të vrazhdë, kështu që ju nuk mund të prishni planet ose zakonet tuaja sepse të afërmit tuaj kanë vendosur për gjithçka për ju.

Çfarë duhet të bëni?

Të afërmit tuaj nuk do të jenë në gjendje të depërtojnë në territorin personal të familjes tuaj nëse vendosni kufinj të fortë. Dhe duhet të jeni gati të thoni jo nëse ato bëhen shumë këmbëngulës.

Por gjithashtu duhet të kuptoni se duke mbrojtur kufinjtë tuaj personal ju duhet të respektoni edhe kufinjtë e të tjerëve.

Përpjekja për edukim kundrejt egos

Zhvillimi i aftësive, ndryshimi i një pune dhe trajnimi mbi gjuhën e huaj, të gjitha këto gjëra nuk janë më pak të rëndësishme për një person dhe familjen e tij, si përfshirja në tregjet e reja në kompanitë e mëdha. Dhe zakonisht projekte të tilla kërkojnë investime.

Megjithatë, jo të gjithë anëtarët e familjes janë të gatshëm të lënë mënjanë blerjet e tyre të planifikuara apo edhe çikërrimat e këndshme për hir të përfitimeve të ardhshme. Por edhe personi që kërkon arsimim të mëtejshëm mund të ndjehet fajtor.

Për shembull, ata mendojnë se rruga e tyre është e rëndësishme, por gjithashtu kanë bërë një premtim për t’i dërguar fëmijët e tyre në plazh. Çfarë duhet të bëni?

Ju mund të gjeni një alternativë më të lirë. Ju gjithashtu duhet të jeni të kujdesshëm për shëndetin tuaj, sepse kjo është një përparësi kryesore. Pa shëndet të mirë, nuk do të jeni në gjendje t’i blini fare të gjitha ato gjëra që planifikoni.

Por përpiquni të shmangni ekstremet. Familja juaj nuk duhet të vuajë ndërsa ju jeni duke kërkuar për profesionin e jetës tuaj. Jini realistë dhe vendosni afate kohore të caktuara.

Respektimi i të drejtave të partnerit kundrejt abuzimit

Disa ngjarje të jetës familjare nuk mund të shmangen. Kur një partner dorëzohet së kujdesuri për to, tjetri duhet të marrë barrën e dyfishtë të përgjegjësive.

– “Jam e lodhur nga marrja me qira e një apartamenti. Zemër, le të marrim një kredi. Po, e di që do të duhet të limitojmë shpenzimet tona.”

– “Po, i kam shpenzuar paratë për manikyr në sallon. Në fakt, mendova se do të gjeje një punë të dytë. Ju je një mashkull mbi të gjitha!”

– “Oh, fëmija po bërtet gjithë kohën. Po më thua se më ke paralajmëruar? Ndoshta, nuk u tregove edhe aq specifike. Ti je një grua, ti duhet të kujdesesh për fëmijët. Prandaj, është faji yt që nuk ndihem rehat”.

Partneri juaj nuk duhet t’i përdorë si instrument të drejtat e tij për lirinë, pushimin ose hobitë kundrejt shpenzimet tuaja. Nëse ia kujtoni partnerit përgjegjësitë që ka, ju nuk po kryeni ndonjë krim.

Pse e sugjerojmë kalimin në një person “të hidhur”?

Nëse thoni “jo”, prisni të përballeni me zemërimin. Fatkeqësisht, është pothuajse e pamundur ta shmangësh.

Gjëja kryesore është se familja juaj do të ndjejë gjithsesi mirësi dhe mbështetje nga ju. Dhe së shpejti ata do të mësohen me kufijtë që keni përcaktuar dhe do të kuptojnë se pse janë të nevojshme.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Nxënësit e shkollës “Anton Zako-Çajupi” në Mitrovicë vizitojnë kompaninë LIRI në Prizren – shikojnë nga afër procesin e prodhimit

Nxënësit e shkollës fillore "Anton Zako-Çajupi" në Mitrovicë kanë vizituar kompaninë LIRI në Prizren...

UP inauguron laboratorin STEAM në Fakultetin e Edukimit, për të avancuar cilësinë e mësimdhënies

Rektori Qerim Qerimi dhe dekani Blerim Saqipi, sot, inauguruan laboratorin modern ‘Edukimi për STEAM’...

Nxënësja nga Gjilani emocionon veteranët e UÇK-së me letrën që i shkruan ku çmohet vepra e tyre

Nxënësja e klasës së 9-të emocionon veteranët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Gjilan...

Kurtit i shkojnë për vizitë disa nxënës: I lumtur që po ju shërbej si kryeministër

Mëngjesin e sotëm, mysafirë në Zyrën e Kryeministrit patën rastin të jenë një grup...