E diel, 19 Maj, 2024

7 këshillat e një nënë dembele që prindërit në mbarë botën i janë mirënjohës

- Advertisement1-

Anna Bykova është një mama dembele. Dhe nuk ka turp ta pranoje këtë.

Për më tepër, psikologia dhe autorja e disa prej librave më të shitur është krenare për këtë “titull” pasi beson se ajo u jep fëmijëve të saj një mundësi për t’u bërë më të pavarur.

- Advertisement -

Sidoqoftë, me fjalën dembele, Ana nuk po nënkupton se shtrihet në divan apo rri këmbi-mbi-këmbë gjithë ditën, por që ka një dëshirë për të mos bërë gjithçka vetë.

Për shembull, ndonjëherë është më mirë të jesh “dembele” dhe t’ia lësh një 7-vjeçari të lajë enët për të përmirësuar aftësitë e tyre të shkëlqyera motorike.

Dhe nuk ka problem se ju duhet të fshini dyshemenë pas kësaj dhe të lani enët përsëri kur fëmija nuk po ju shikon.

- Advertisement -

Ne mbështetemi tek kjo teknikë e pazakontë e prindërimit, e cila në thelb është e kundërta e të qenurit tejet mbrojtës. Dhe, me lejen e autores, do të donim të ndanim me ju disa këshilla që mund t’ua bëjnë më të lehtë jetën shumë prindërve.

Mësoni fëmijën se si të përdorë oturakun

Si? Është një proces hap pas hapi që kërkon durim.

- Advertisement -
 • Oturaku duhet të jetë gjithmonë në të njëjtin vend ku një fëmijë mund ta shohë me lehtësi. Kurrë mos e detyrojeni fëmijën të ulet në një venë.
 • Në fillim të stërvitjes, mos harroni të lavdëroni fëmijën tuaj sa herë që të ulet në oturak. Rezultati është i parëndësishëm në këtë pikë: nuk ka rëndësi nëse ata në fakt lënë diçka në oturak ose nëse fëmija ju ka bërë një nder dhe vetëm është ulur në këtë objekt të çuditshëm me pantallonat e ulura poshtë.
 • Ju gjithashtu mund të përpiqeni të vendosni një arush pelushi dhe tregoni përrallat rreth asaj se si personazhet gëzojnë të veshur me pantallona të thata. Dhe kaq ishte! Pjesa tjetër është vetëm çështje kohe.

Parandaloni zemërimin e fëmijës suaj

 • Fshehini të gjitha gjërat që fëmijët nuk mund t’i prekin.
 • Tregoni fëmijës një objekt të ri të ndritshëm ose premtojini se do të bëni diçka tjetër edhe më emocionuese. Gjithmonë mbani me vete një shishe me flluska, një tullumbace që mund ta fryni në rast emergjence, ose lodra të vogla dhe të lira.
 • Gërshërët janë një lodër e rrezikshme për një fëmijë dhe nëse ata me të vërtetë duan t’i prekin, nuk ka problem nëse i lejoni ta bëjnë këtë – por vetëm nëse është mami aty që kontrollon procesin. Tabutë e shuma e irritojnë fëmijën dhe kufizojnë zhvillimin e tyre.
 • Provoni frazën: “Sigurisht, do ta bëjmë, por do të duhet të presim edhe pak.” Ose “Po, por …” Kjo funksionon kështu: “Sigurisht, ne do të luajmë, por së pari le të flemë pak. “
 • Nëse keni nevojë të ndaloni një lojë për të ushqyer fëmijën tuaj, sugjeroni që të ushqeni një lodër së pari. Për shembull, nëse doni ta bëni ndërtuesin tuaj të vogël të ndalojë së ndërtuari dhe të hajë drekë, mos i thoni “Lëre ndërtimin dhe eja të hash“. Thjesht njoftoni se ekipi i ndërtimit ka një pushim dreke.
 • Sugjeroni një alternativë dhe fëmija do të sillet ashtu siç dëshironi. Për shembull, ju mund të pyesni: “A do të marrësh më parë ushtarët apo makinat e lodrave?” Për fat të keq, kjo teknikë nuk funksionon për shumë kohë. Pas një moshe të caktuar, fëmija mund dhe ndoshta do të refuzojë të kryejë të dyja veprimet.

Menaxhoni zemërimin e fëmijës suaj

Nëse nuk keni arritur të parandaloni një zemërim të çastit mund të bëni këto gjëra:

 • Zhvendosni vëmendjen e fëmijës tuaj në diçka tjetër.
 • Krijoni një rutinë qetësuese. Si rregull, shumica e familjeve e zhvillojnë rutinën e qetësimit të tyre me kalimin e kohës. Mund të jetë e njëjta vjershë, përrallë ose lojë. Për shembull, nëna mund t’i fryjë butësisht syve të fëmijës për t’i tharë lotët. Ose ju mund t’i jepni fëmijës pak ujë “magjik” që do t’i qetësojë.
 • Vetëm injoroni këtë sjellje. Nëse tashmë keni provuar metoda të tjera dhe nuk ka rreziqe shëndetësore të përfshira (si një krizë epileptike ose astmatike), ju mund ta lini fëmijën të qajë për pak kohë ose thjesht të injoroni ulërimat e tyre.
 • Mos e qortoni fëmijën tuaj ose mos i mbyllni ato vetëm në dhomë, thjesht ndani ndjenjat tuaja: “Them se tani do vetëm të qash… Kur të kesh mbaruar, ne do të… [ofrojini diçka të këndshme]. “

Ushqeni një fëmijë që përzgjedh ushqimet

Ushqimi është një nevojë thelbësore njerëzore. Imagjinoni sikur keni “harruar” të ushqeni një të porsalindur. Ata do t’ju bëjnë të ditur se sa të uritur janë ata me një britmë të madhe dhe nuk do të qetësohen derisa t’i ushqeni. Fëmija e di më së miri kur dhe sa duhet të hanë.

 • Kur ju i ofroni fëmijës ushqime të ndryshme dhe me ngjyra, mbani mend psikologjinë që fshihet pas kësaj: gjëja më e rëndësishme është të mos përpiqeni t’i bindni ata. Lëreni të bëhen me të vërtetë i uritur. Oreksi është gjithnjë më i mirë kur lidhet me emocione pozitive.
 • Nëse e lini fëmijën të marrë pjesë në procesin e gatimit, u jepni atyre mundësinë për të provuar përbërës të ndryshëm dhe për të zgjedhur produktet në supermarket, ju kurrë nuk do të hasni probleme me ngrënien e varfër përsëri.
 • Dhe kur doni t’i jepni fëmijës më shumë ushqim sesa ata në të vërtetë kanë nevojë, merrni pak kohë dhe mendoni: “Pse ta bëj këtë? A ka të bëje kjo me stereotipet e së kaluarës? A besoj unë se ne kurrë nuk duhet të lemë diçka në pjatë? A kam frikë se fëmija do të jetë ende i uritur? “Fëmija nuk është armik i vetes dhe ata kanë një lidhje të fortë me trupat e tyre. Ata do të hanë kur të jenë të uritur. Të ushqyerit me forcë nuk është mënyra më e mirë për të shprehur dashurinë prindërore.

Stimuloni oreksin e fëmijës tuaj

 • Nëse fëmija nuk ha asgjë gjatë vaktit, mos i lini ato të hanë meze ndërmjet vakteve.
 • Përpiquni të shmangni produktet me përforcues shije dhe shije artificiale. Kur fëmija të mësohet me ta, ushqimi i shëndetshëm do të shijojë jo i shijshëm.
 • Jepini fëmijës më pak ëmbëlsira.
 • Ecni më shpesh dhe bëni fëmijën tuaj më aktiv. Kjo do të ketë një ndikim pozitiv në oreksin tyre.

Vëreni fëmijën tuaj në gjumë

Fëmija juaj mund të ketë vështirësi për të rënë në gjumë, sepse ata kanë zhvilluar zakonin e rënies së gjumit duke qarë, ata e perceptojnë gjumin si një ndëshkim, ose ata ndiejnë një rëndësi të ekzagjeruar kur vjen puna të rënë në gjumë në kohën që është vendosur nga prindërit.

Dua të ndaj me ju vëzhgimet dhe metodat e mia të përdorura kur kam punuar në një çerdhe.

 • Terapi e orientuar nga trupi. U ula në karrigen pranë shtratit të fëmijës. I vendosa njërën dorë mbi kofshë, duke i rregulluar butësisht këmbët dhe me dorën tjetër në shpatull. Kjo teknikë i lejon ata të arrijnë relaksimin e muskujve, si dhe të qetësojnë sistemin nervor.
 • Frymëmarrja e përbashkët. Me duart e mia në trupin e fëmijës, u përpoqa të imitoj frymëmarrjen e tyre. Fillova gradualisht të merrja frymë më thellë. Pastaj e tunda fëmijën paksa. Falë frymëmarrjes së ngadaltë të thellë dhe lëvizjeve lëkundëse, fëmija ra shpejt në gjumë.
 • Leximi i mërzitshëm. Kur lexova një libër, i shtova frazat rreth relaksimit dhe gjumit në tekst: “Dhe pastaj ariu tha … Unë do të ulem në trung … Hani byrek tim … Shtrihuni në bar … Merrni një sy gjumë … “Është e domosdoshme të lexoni ngadalë kur nxirrni frymen, duke bërë pushime për ta bërë frymëmarrjen tuaj të qetë dhe gradualisht të ngadalësoni ritmin e fjalimit tuaj. Nëse e bëni këtë si duhet, do të vini re një ngadalësim në frymëmarrjen e dëgjuesve tuaj.

Mësojeni fëmijën të flejë vetëm 

 • Krijoni një simbol për gjumin e qetë. Mund të jetë një lodër që fëmija ta përqafojë kur bjerë në gjumë. Dhe do të jetë e lehtë për ta të bien në gjumë jo vetëm në shtratin e tyre, por në çdo vend.
 • Lëvizni së bashku në një shtrat të ri. Nëse fëmija ka fjetur me prindërit e tyre, nëna mund të flerë me ta në shtratin e tyre të ri në fillim. Në këtë mënyrë fëmija do të mësohet me shtratin e ri së bashku me nënën e tyre dhe më pas do të jetë gati të bjerë në gjumë vetëm.
 • Shtoni e motivimin. Nëse motivimi personal nuk është mjaft i fortë, është e domosdoshme të gjesh burime të reja. Ju mund të zgjidhni çarçafët e reja për krevatin ose disa pajisje të tjera së bashku me fëmijën tuaj: ndriçimi me yjet e errëta për tavanin apo një abazhur i lezetshëm janë opsione të përsosura.

Çdo nënë ka sekretet e saj prindërore. Shpërndani në komentet se si e keni stërvitur fëmijën tuaj për të përdorur oturakun. Apo ndoshta keni këshilla për mënyrën se si ta vendosni fëmijën në shtrat ose se si të ushqeni një përzgjedhës ushqimesh? 

/Bright Side

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Gjest human: Mërgimtari që jeton në Gjermani do ta paguajë shumën për shërimin e 13 vjeçares

Dje dhe sot nëpër media ka qarkulluar thirrja për ndihmë ndaj Rinesa Danit. Për trajtimin...

9 vjeçarit nga Prizreni, Benjamin Beqirit i duhet ndihmë financiare për shërim

Benjamin Beqiri nga Prizreni, i cili po përballet me disa sëmundje që në lindje...

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...