E martë, 21 Maj, 2024

6 fakte në lidhje me shtatzaninë që duhet t’i dini

- Advertisement1-

Bota e shtatzanisë dhe prindërve sjell një përvojë krejt të re në jetën e prindërve. Për herë të parë, ju merrni përvojë se si ndihet sikur mbani një bekim brenda jush.

Kuptimi i shtatzanisë nuk është vetëm për ata që janë në pritje, transmeton Gazeta Shneta.

- Advertisement -

Ritmi i zemrës rritet

Gjatë shtatzanisë, vëllimi i gjakut rritet deri në 50% ndërsa fëmija zhvillohet. Zemra juaj ka nevojë të pompojë gjak shtesë dhe të punojë më shumë sesa zakonisht dhe ka të ngjarë të rritet në madhësi.

Ushtrimet janë thelbësore

- Advertisement -

Një nga gjërat kryesore që mjekët rekomandojnë për nënat e ardhshme është ushtrimet. Kjo do të thotë stërvitje të lehta dhe shtrirje të cilat do t’ju ndihmojnë të mbani të arsyeshëm dhe zemrën tuaj të shëndetshme gjatë kësaj periudhe.

Shtim në peshë

Shumë gra kanë frikë të mbeten shtatzënë për shkak të ngutjes së humbjes së peshës së foshnjës. Kërkimet tregojnë se jo të gjitha gratë shtojnë shumë peshë gjatë shtatzanisë.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Vajzë apo djalë? 9 mënyra si të zbuloni gjininë e bebit tuaj ende pa bërë ekon te mjeku

Në përgjithësi, gratë shtatzëna shtojnë në peshë, por vendi ku shkojnë kilet e tepërta...

Tremujori i dytë i shtatzënisë: Karakteristikat dhe zhvillimi i foshnjës tuaj

Zhvillimi i foshnjës në tremujorin e dytë të shtatzënisë është i mahnitshëm! Jo vetëm që...

Kalciumi një nga vitaminat esenciale për t’u përdorur gjatë shtatzënisë

Acidi folik, hekuri e kalciumi janë tre nga llojet përbërese të vitaminave prenatale. Këto...

Ky shtet ndalon abortin me ligj. 3 rastet e vetme kur e lejon

Guvernatori i Oklahomas Kevin Stitt firmosi të mërkurën ligjin e ndalimit më të rreptë...