E hënë, 22 Korrik, 2024

5 ushqime që mund të shkaktojnë djegie fyti gjatë shtatzanisë

- Advertisement1-

Ndërsa mitra juaj zmadhohet, veçanërisht pas rreth javës së 20-të ajo e shtyn stomakun lart kundër diafragmës, duke kondensuar përmbajtjen e stomakut dhe duke i ngritur ato në ezofang. Kjo mund të çojë në zbaticë acidi.

Për të shmangur zbaticën, duhet të eleminoni ushqimet e zakonshme që keni në dietë. Ju nuk duhet të shmangni përfitimet e acidit folik dhe ushqyesve të tjerë që iu duhen, transmeton Gazeta Shneta

- Advertisement -

Ushqime agrumesh

Ushqimet si portokalli, grejpfruti dhe domatja mund të sjellin të gjitha ndjesitë e djegies pas ngrënies.

Kafeina dhe pije të gazuara

Pijet me kafeinë janë shkaktarë të njohur të urthit.

Alkooli

Kjo është e ndaluar edhe gjatë shtatzanisë.

- Advertisement -rrrrrrr

Ushqime që të shëndoshin

Ushqimet e skuqura dhe të yndyrshme kanë tendencë për të sjellë urth sepse ato marrin më shumë kohë për t’u tretur duke e bërë më të lehtë për ushqimin dhe acidet e stomakut që të kthehen në ezofag.

Çokollata

Hani më pak. Provoni të kufizoni marrjen e çokollatës në vetëm dy katrorë.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Vajzë apo djalë? 9 mënyra si të zbuloni gjininë e bebit tuaj ende pa bërë ekon te mjeku

Në përgjithësi, gratë shtatzëna shtojnë në peshë, por vendi ku shkojnë kilet e tepërta...

Tremujori i dytë i shtatzënisë: Karakteristikat dhe zhvillimi i foshnjës tuaj

Zhvillimi i foshnjës në tremujorin e dytë të shtatzënisë është i mahnitshëm! Jo vetëm që...

Kalciumi një nga vitaminat esenciale për t’u përdorur gjatë shtatzënisë

Acidi folik, hekuri e kalciumi janë tre nga llojet përbërese të vitaminave prenatale. Këto...

Ky shtet ndalon abortin me ligj. 3 rastet e vetme kur e lejon

Guvernatori i Oklahomas Kevin Stitt firmosi të mërkurën ligjin e ndalimit më të rreptë...