E premte, 21 Qershor, 2024

5 mënyra të lehta për ta ndihmuar fëmijën tuaj të mëohet të ushqehet shëndetshëm

- Advertisement1-

Fëmijët janë aktiv dhe shumë kurioz prandaj mos u çudisni kur ideja se do të ulen në tavolinë e të qëndrojnë qetë ti duket e bukur. Duke qënë se ata janë në fazën e rritjes së avashtë ata mund të mos jenë aq të uritur dhe kjo krijon hapsira që të jenë paksa tekanjoz me ushqimin.

Së pari mos u shqetëso nëse ke një fëmijë që është tekanjoz me ushqimin, kjo është diçka e zakonshme në këtë fazë dhe do të rriten e gjërat do të ndryshojnë. Por që të mos përfundojmë duke ndihmuar të rritur tekanjoaz ne do ju këshillojmë si të veprojmë.

- Advertisement -

Prezantoji me pijet e smothies
Një nga mënyrat për të future vitaminat e duhura është nëpërmjet smothies! Nëse ke ndonje recetë të mirë ju mund ti shtoni perime apo ushqimet e pasura me vitamina pa sakrifikuar te shija. Përshëmbull mund të shtoni pak spinaq një smoothie që i pëlqen tashme.

Perimet nuk shtojnë vetëm vitamina dhe minerale, prandaj provoni të shtoni fiber si karrotat të cilat janë të një super ushqim dhe e kthen smothin e tyre në një ngyrë argëtuese portokolli J

2. Bëjëni ushqimin argëtues

- Advertisement -

Kur keni një fëmijë paksa përzgjedhës vaktet e ushqimit kthehen në një luftë të vërtet të cilat e shëndrojnë procesin e ngrënies në një vështirsi të madhe. Largohu nga lufta dhe kërko të bësh diçka argëtuese dhe shiko se çfarë ndodh!

Preji frutat dhe perimet në forma të ndryshme, bëni konkurse kush i ha karrotat I pari, shërbeji ushqimet në copa të vogla dhe leri të mbajnë thikën, lugën e pirunin. Përpiqu të keni sa më shumë ngjyra! Bëni çfarë mendoni se mund ta bëj argëuese përshëmbull këndoji apo trego shaka. Kur ju e shëndroni vaktin në diçka argëtuese ndihmon të krijoni një ndjesi të mirë me ushqimin për ta.

3. Ushqime të prera sa më vogël

- Advertisement -

Konsideroni të ofroni ushqim që ata mund ti mbajnë vet në dorë si dhe salca të shëndetshme. Shumica e fëmijëve I kanë shumë qef ushqime që mund ti mbajnë lehtësisht në dorë. Perimet e realizojnë këtë, ose pula e prerë në copa të vogla.

Ka fëmijë që janë kurioz ndaj salcave ofroji dhe ato për ti shoqëruar ushqimet. Përshëmbull me copat e mollës ofroji anash pak mjalt që mund të lyej mollën. Mund ti duket argëtuese por është aq e pasur në nutriente.

4. Shëndrojeni fëmijën në një top chef

Ju mund të suprizoheni me sa dëshirë mund të ketë I vogli juaj të mësoj të gatuaj. Fëmijët mund të fillojnë që në moshën 3 vjeçare dhe mund të ndjekin udhëzime. Kur një fëmijë bën diçka vet ata janë më të gatshëm të provojnë atë që kanë krijuar vet. Merreni me vetë në kuzhinë kur gatuani dhe lëreni t’ju ndihmoj. Do të habiteni!

5. Larg nga sheqeri

Sipas studimeve në SHBA kanë zbuluar se foshnjat dhe fëmijët e vegjël janë duke konsumuar më shumë sheqer seç duhet. Marrja e një sasie të madhe sheqeri influencon preferencat e tyre te ushqimi dhe krijojnë zakone të këqija.

Ushqime apo pije me sheqer shkaktojnë rritje të tensionit por edhe energji shpërthyese e më pas lodhje që kontribon në skenat e të vegjëlve tanë. Për të zgjedhur ushqime dhe për të krijuar zakone të mira largohuni nga pije me sheqer dhe ndiqni rregullin e 3-shit:

-Yndyra të shëndetshme të cilat gjenden në avocado, djath, kos.

-Fiber të cilat gjenden në fruta e perime, në drithra

-Proteina të cilat gjenden në mish, bulmet etj.

Mos prisni që ata të ndryshojnë brënda ditës, krijoni zakone e rutina dhe jini të duruar për rezultatin!

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Gjest human: Mërgimtari që jeton në Gjermani do ta paguajë shumën për shërimin e 13 vjeçares

Dje dhe sot nëpër media ka qarkulluar thirrja për ndihmë ndaj Rinesa Danit. Për trajtimin...

9 vjeçarit nga Prizreni, Benjamin Beqirit i duhet ndihmë financiare për shërim

Benjamin Beqiri nga Prizreni, i cili po përballet me disa sëmundje që në lindje...

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...