E diel, 14 Korrik, 2024

5 mënyra për të humbur peshë pa bërë ushtrime

- Advertisement1-

1. Shmangni alkoolin

Alkooli është ‘armiku’ i humbjes së peshës dhe ndikon në ruajtjen e yndyrës. Nëse jeni duke kërkuar që të humbni peshë duhet të shmangni konsumimin e alkoolit, ose ta kufizoni atë në 1-2 gota në javë.

- Advertisement -

2. Eleminoni karbohidratet dhe sheqernat e përpunuara

Sheqernat e përpunuara konsiderohen si “armiku” i humbjes së peshës. Gjithashtu përveç tyre eksperti sugjeron të eleminoni nga dieta juaj e përditshme picën, makaronat dhe bukën e bardhë. Sam tha që këta përbërës kontribuojnë në shëndetin e dobët të zorrëve dhe janë të larta në kalori. Ai tha se është e rëndësishme të konsumoni ushqime të shëndetshme.

3. Përqendrohuni në shëndetin e zorrëve

Shëndeti i zorrëve është i lidhur me yndyrën, nivelet e glukozës dhe përpunimin e ushqimit. Është e rëndësishme të kujdeseni për zorrën, nëse doni të humbni në peshë. Një dietë e pasur me fibra, si dhe ushqime probiotike kos dhe turshi mund t’iu vijnë në ndihmë.

4. Mos u stresoni

Njerëzit e përpunojnë stresin në mënyra të ndryshme, por për disa stresi mund të çojë në tejkalim të ngrënies, i cili çon në shtim në peshë. Të qenit i stresuar gjithashtu mund të çojë në çrregullime me gjumin dhe kjo do të thotë se jeni të dobët në energji dhe me shumë mundësi do të konsumoni ushqime të pasura me sheqer.

- Advertisement -

5. Kontrolloni kaloritë

Humbja e peshës konsiston në mungesën e kalorive, pra duhet të digjen më shumë kalori se sa konsumohen. Kushtojini kujdes sasisë dhe ushqimeve që konsumoni çdo ditë.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Rrëfimi prekës i mësueses nga Vlora që është e prekur me kancer

Tetori është muaji i ndërgjegjësimit ndaj kanc erit të gjirit dhe të shumta kanë...

Kujdes prindër | Rritet numri i fëmijëve me COVID-19, pediatrja: Kemi kërkuar staf mbështetës

Rritja e rasteve me COVID-19 ditëve të fundit ka bërë që edhe numri i...

Mjekët e Kosovës sytë kah Gjermania, vazhdon ikja masive e tyre

Kosova rrezikon të mbetët pa mjekë nëse trendi i ikjes nga Kosova vazhdon me...

Infektologu kosovar: Kosova rrezikohet nga Lija e Majmunëve, s’ka vaksinë për këtë sëmundje

Infektologu, Hamdi Ramadani ka thënë se lija e majmunëve pritet të përhapet edhe në...