E premte, 19 Prill, 2024

5 lëndët ushqyese më të rëndësishme që duhet të merrni para lindjes së fëmijës tuaj

- Advertisement1-

Shumë gra shtatzëna kanë përjetuar mungesa specifike të lëndëve ushqyese gjatë shtatëzanisë që kanë treguar të jenë shumë të rrezikshme si për foshnjën ashtu edhe për nënën nëse kalojnë pa u vërejtur nga mjekët.

Andaj një kujdes shumë i veçantë është i rezervuar gjatë kësaj periudhe kur ju duhet të mendoni përveç mirëqenies tuaj dhe për zhvillimin e fetusit në procesin e nëntë mujorit të shtatëzanisë shkruan American Pregnancy Association përcjell Gazeta Shneta.

- Advertisement -

Folate

Ndër të tjera, vitaminat B9, është treguar për të mbështetur parandalimin e defekteve të tubit nervor dhe anemisë.

Ndërsa, profesionistët mjekësorë rekomandojnë plotësimin me folate para, gjatë dhe pas shtatzënisë, ku është treguar se është veçanërisht thelbësore për zhvillimin e shëndetshëm të fetusit gjatë fazave të hershme të shtatzënisë.

- Advertisement -

Hekur

Mungesa e qelizave të kuqe të gjakut ose qelizave të kuqe të gjakut jofunksionale mund të çojë në uljen e rrjedhjes së oksigjenit në organe, si dhe tek foshnja.

- Advertisement -

Duke marr suplementin e hekurit në rutinën tuaj ditore, ju mund të shmangni aneminë duke ruajtur këto nivele të shëndetshme hekuri.

Kalcium

Gjatë shtatzënisë, trupi i një nëne në të vërtetë përdorë kalcium nga kockat e veta për të mbështetur zhvillimin e vogëlushit të saj.

Kjo është arsyeja pse plotësimi i kalciumit është i domosdoshëm gjatë shtatëzanisë; përveç mbështetjes së zhvillimit të kockave të foshnjës, ndihmon gjithashtu në parandalimin e humbjes së kockave tek nëna.

Vitamina D

Vitamina D ndikon në presionin e gjakut, funksionin e trurit, imunitetin dhe gjendjen shpirtërore të një gruaje shtatzënë, prandaj është e rëndësishme që gratë të marrin sasinë e duhur.

Për më tepër, mungesat e vitaminës D janë treguar të çojnë në rritje jonormale të kockave dhe fraktura tek të porsalindurit, si dhe komplikime gjatë lindjes.

Jod

Brenda tremujorit të parë të shtatzënisë, tiroidea e foshnjës bëhet aktive dhe burimi i vetëm i hormonit tiroide tek foshnja është direkt nga nëna.

Hormonet e tiroides kërkohen për funksionin e shëndetshëm të trurit, prandaj është thelbësore që nënat të marrin një shtesë me jod.

Mangësitë e jodit janë lidhur me parregullsitë në zhvillimin e trurit dhe ndërlikimet gjatë lindjes.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...

Blerond Maraj nga Peja ka nevojë për ndihmën tuaj

Blerond Maraj nga Peja ka nevojë për ndihmën e të gjithëve për trajtim jashtë...

A po i demotivojme fëmijët nga veshjet që i blejmë? Nga Marsida Simo (Sociologe)

  Bota e konsumit ka vite që është brendësuar në jetën tonë, duke filluar edhe...