E hënë, 26 Shkurt, 2024

5 këshilla që duhet t’i dini në lidhje me shtatzëninë tuaj të dytë

- Advertisement1-

Duke marr parasysh se tashmë jeni prind është e rëndësishme që të gjeni kohë t’i kushtoni vetes suaj.

Kësaj radhe, mbase është shtatzënia juaj e dytë pritet që të kaloni më lehtë, pasi të gjitha simptomat e shqetësimet janë të njohura për ju shkruan Healthline, transmeton Gazeta Shneta.

- Advertisement -

Por, mundohuni që përmes këshillave të mëposhtme t’i kushtoni rëndësi vetes suaj gjatë shtatzënisë suaj të dytë:

-Merrni kohë për të pushuar: Nëse ndiheni të lodhura, provoni të flini një orë më herët.

-Konsumoni ushqime të shëndetëshme dhe qëndroni të hidratuara;

- Advertisement -

-Vazhdoni vizitat e juaja: Kujdesi ndaj vetes do të thotë që ju do të jeni në gjendje të kujdeseni më mirë për fëmijët tuaj.

-Bisedoni me partnerin tuaj: Kohën e mbrëmjes praktikoni t’ja kushtoni familjes, diskutimeve me partnerin tuaj. Kjo do t’ju ndihmojë gjithashtu edhe në lehtësimin e shqetësimeve tuaja.

-Bëni foto të shtatzënisë suaj: Është një ndër udhëtimet më të bukura, andaj mbane kujtim përmes fotove të realizuara.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Vajzë apo djalë? 9 mënyra si të zbuloni gjininë e bebit tuaj ende pa bërë ekon te mjeku

Në përgjithësi, gratë shtatzëna shtojnë në peshë, por vendi ku shkojnë kilet e tepërta...

Tremujori i dytë i shtatzënisë: Karakteristikat dhe zhvillimi i foshnjës tuaj

Zhvillimi i foshnjës në tremujorin e dytë të shtatzënisë është i mahnitshëm! Jo vetëm që...

Kalciumi një nga vitaminat esenciale për t’u përdorur gjatë shtatzënisë

Acidi folik, hekuri e kalciumi janë tre nga llojet përbërese të vitaminave prenatale. Këto...

Ky shtet ndalon abortin me ligj. 3 rastet e vetme kur e lejon

Guvernatori i Oklahomas Kevin Stitt firmosi të mërkurën ligjin e ndalimit më të rreptë...