E enjte, 22 Shkurt, 2024

5 këshilla nga pediatri për mbrojtjen e shëndetit të fëmijës suaj

- Advertisement1-

Kur bëhesh prind për herë të parë fillon edhe të humbasësh durimin jo vetëm për shkak të orëve të zgjatura pa gjumë, por edhe shumë faktorëve të tjerë. Ajo çka i shqetëson vërtet prindërit është nëse diçka nuk shkon mirë fëmijën e tyre.


Pas disa kërkimeve mjekët pediatër kanë nxjerrë 5 fakte të rëndësishme për shëndetin e fëmijëve që çdo prind duhet t’i dijë.

- Advertisement -

Nuk duhet të hamendësoni për medikamentet.
Asnjëherë mos i jepni fëmijës tuaj medikamente pa recetën e mjekut edhe nëse fëmija i fqinjit mund të ketë të njëjtat simptoma

Përmirësoni sistemin imunitar të fëmijës tuaj
Shëtisni me fëmijën tuaj dhe mos e neglizhoni aktivitetin fizik të tyre

Tregohuni të duruar
Disa sëmundje kalojnë me kalimin e kohës, mos u mërzisni me fëmijën tuaj nëse grindet

- Advertisement -

Mos i injoroni vaksinimet
Vaksinat janë shumë të rëndësishme për shëndetin e fëmijëve. Mos i neglizhoni ato.

Mbani mend simptomat e sëmundjeve të ndryshme
Gjithmonë është më mirë të veproni sa më shpejt nëse fëmija juaj ka shqetësime.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...

Blerond Maraj nga Peja ka nevojë për ndihmën tuaj

Blerond Maraj nga Peja ka nevojë për ndihmën e të gjithëve për trajtim jashtë...

A po i demotivojme fëmijët nga veshjet që i blejmë? Nga Marsida Simo (Sociologe)

  Bota e konsumit ka vite që është brendësuar në jetën tonë, duke filluar edhe...