E martë, 16 Prill, 2024

5 karakteristikat e bebeve të lindura në muajin nëntor, të dytin nuk do ta besoni

- Advertisement1-

Nëse dita juaj e lindjes është parapa që të jetë në muajin nëntor, atëherë konsiderojeni veten shumë me fat.

Kjo pasi fëmijët e lindur në muajin nëntor karakterizohen me gjashtë arsyje se pse janë të veçantë shkruan Mother.ly, transmeton GazetaShneta.

- Advertisement -

1.Priren të jenë më të rritur

Sipas një hulumtimi në Harvard, foshnjet e lindur në këtë muaj priren të jenë më të gjata dhe të peshojnë më shumë.

2.Atletë të mirë

- Advertisement -

Një studim i aftësisë për atletike tek fëmijët, zbuloi se fëmijët që kanë lindur në muajin nëntor janë më të prirur për të performuar 10-15% më mirë se bashkëmoshatarët e tyre.

3.Preferojnë gjumin më shumë

- Advertisement -

Hulumtimet e shumta kanë treguar se fëmijët preferojnë më shumë gjumin.

4.Mund të jenë majtak

Sipas hulumtimeve nga Universiteti i Vjenës, djemtë e lindur nga muaji nëntor-janar kanë më shumë shanse që të jenë majtak.

5.Rrezik të ulët për zhvillimin e sëmundjeve

Studimi nga Britania e Madhe zbuloi se fëmijët e lindur po në këtë muaj kanë rreziqe më të vogla për zhvillimin e sëmundjeve.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...

Blerond Maraj nga Peja ka nevojë për ndihmën tuaj

Blerond Maraj nga Peja ka nevojë për ndihmën e të gjithëve për trajtim jashtë...

A po i demotivojme fëmijët nga veshjet që i blejmë? Nga Marsida Simo (Sociologe)

  Bota e konsumit ka vite që është brendësuar në jetën tonë, duke filluar edhe...