E diel, 14 Korrik, 2024

4-vjeçari me kacerin e rrallë merr dhuratën më të mirë për Krishtlindje

- Advertisement1-

Një djalosh i ri i prekur nga kanceri ka marrë dhuratën më të bukur për Krishtlindje, shkruan “DailyStar”.

Ai morri si dhuratë 300 mijë euro për të paguar shërimin e vet.

- Advertisement -

Prindërit e 4-vjeçarit thanë se kjo ishte dhurata më e mirë për Krishtlindje që ata mund të merrnin.

Oliver Stephenson u diagnostikua me një lloj të kancerit shumë të rrallë të quajtur neuroblastoma janarin e kaluar. Që atëherë, sëmundja iu është shpërndarë në kafkë duke prekur shumicën e saj.

Kjo sëmundje prekë rreth me qindra fëmijë çdo vit.

Qëkur u diagnostikua, Oliver ka kaluar në kimioterapi, trajtim të qelizave burimore dhe transplante të eshtrave.

Falë njerëzve zemërmirë, ai do të udhëtoj në SHBA në fillim të 2021, ku do tu shëruar dhe për të marrë një vaksinë të re e cila ka qëllim të ndaloj kancerin nga rikthimi.

- Advertisement -

Nëna e tij shprehet se është shumë mirënjohëse për të gjithë ata që kontribuan në mundësimin e shërimit të të birit, transmeton lajmi.net.

Ata shpresojnë që të përfundoj shërimi i Oliver para muajit mars.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Rrëfimi prekës i mësueses nga Vlora që është e prekur me kancer

Tetori është muaji i ndërgjegjësimit ndaj kanc erit të gjirit dhe të shumta kanë...

Kujdes prindër | Rritet numri i fëmijëve me COVID-19, pediatrja: Kemi kërkuar staf mbështetës

Rritja e rasteve me COVID-19 ditëve të fundit ka bërë që edhe numri i...

Mjekët e Kosovës sytë kah Gjermania, vazhdon ikja masive e tyre

Kosova rrezikon të mbetët pa mjekë nëse trendi i ikjes nga Kosova vazhdon me...

Infektologu kosovar: Kosova rrezikohet nga Lija e Majmunëve, s’ka vaksinë për këtë sëmundje

Infektologu, Hamdi Ramadani ka thënë se lija e majmunëve pritet të përhapet edhe në...