E diel, 21 Prill, 2024

4 thesaret e vjeshtës që s’ duhet t’ i anashkaloni

- Advertisement1-

Vjeshta vjen me thesaret e saj. Ushqime të shijshme dhe plot vera ushqyese për tu ndjerë mirë dhe për të pasur energjinë që na duhet. Nuk ka si ushqimet e stinës, kur është çështja për vlerat ushqyese që kanë.

Patëllxhani

Patëllxhani është padyshim një nga perimet më të mira të cilat falë bujqësisë moderne i shijojmë në çdo stinë. E megjithatë, vjeshta është stina e duhur për të shijuar me të vërtetë patëllxhanin. Patëllxhani është një ushqim shumë i mirë për trurin. Përbërësit e tij mbrojnë qelizat e trurit nga oksidimi por edhe luftojnë qelizat kancerogjene. Nëse patëllxhanin do e skuqni në shumë vaj ose do e mbushni me djathë, ai do të jetë i dëmshëm për shëndetin. Nëse zgjidhni gatimin e duhur, siç është pjekja, atëherë do të merrni përfitime të mëdha prej tij.

- Advertisement -

Kungulli i Verdhë
Ky thesar i vjeshtës ofron një ngjyrë dhe shije që të ngroh shpirtin. Por, kungulli është i mirë për të gjithë organizmin sepse e gjithë ajo ngjyra e verdhë që shikoni në brendësi të tij, është beta karoteni i cili mirëmban sytë dhe kockat. Përpos beta karotenit, kungulli është i pasur edhe me vitaminën C dhe fibrën aq të nevojshme për tretjen.

Shega
Shegën e duam të gjithë. Kokrrat e saj si rubini janë plot shëndet, veçanërisht për zemrën. Konsumi i rregullt i shegës pengon rritjen e nivelit të kolesterolit, pastron enët e gjakut, përmirëson qarkullimin e tij dhe mbron zemrën në tërësi.

Preshi
Preshi është pjesë e të njëjtës familje botanike me qepën dhe hudhrën. Konsumi i preshit e furnizon organizmin me vitaminën K e cila pengon shfaqjen e sëmundjeve kancerogjene. Kjo vitaminë është gjithashtu mirëbërëse për rritjen e ndjeshmërisë së trupit ndaj insulinës por edhe për kockat. Konsumi i preshit mbron enët e gjakut nga oksidimi por edhe pengon aterosklerozën.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Rrëfimi prekës i mësueses nga Vlora që është e prekur me kancer

Tetori është muaji i ndërgjegjësimit ndaj kanc erit të gjirit dhe të shumta kanë...

Kujdes prindër | Rritet numri i fëmijëve me COVID-19, pediatrja: Kemi kërkuar staf mbështetës

Rritja e rasteve me COVID-19 ditëve të fundit ka bërë që edhe numri i...

Mjekët e Kosovës sytë kah Gjermania, vazhdon ikja masive e tyre

Kosova rrezikon të mbetët pa mjekë nëse trendi i ikjes nga Kosova vazhdon me...

Infektologu kosovar: Kosova rrezikohet nga Lija e Majmunëve, s’ka vaksinë për këtë sëmundje

Infektologu, Hamdi Ramadani ka thënë se lija e majmunëve pritet të përhapet edhe në...