E enjte, 20 Qershor, 2024

4 problemet shëndetësore që mund të përballen foshnjet e lindura parakohe

- Advertisement1-

Foshnjet e lindura parakohe mund të përballen me disa probleme shëndetësore.


Ndër këto probleme shëndetësore me të cilët të porsalindurit mund të përballen janë apnea e parakohshme, verdhëza, sindroma e distresit respirator dhe refluksi shkruan VeryWellFamily, transmeton Gazeta Shneta.

- Advertisement -

Apnea e parakohshme

Për shkak se truri dhe mushkëritë e foshnjeve nuk janë plotësisht të zhvilluara, apnea ose periudha kur frymëmarrja ndalet, ndodh në 85 përqidn e rasteve tek foshnjet e lindura parakohe.

Verdhëza

- Advertisement -

Verdhëza është lëkura e zverdhur që shkaktohet nga bilirubina, produkt i qelizave të kuqe të gjakut.Kjo gjendje prek rreth 80 përqind të foshnjeve.

Sindroma e distresit respirator

Sindroma e distresit respirator prek deri në 43 përqind të foshnjeve të lindura parakohe.

- Advertisement -

Sëmundja e refluksit gastroenzofageal (GERD)

Sëmundja e refluksit gastroenzofageal (GERD) prek rreth 50 përqind të foshnjeve të lindura parakohe.Foshnjet mund të përballen me pneumoni dhe humbje në peshë.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Gjest human: Mërgimtari që jeton në Gjermani do ta paguajë shumën për shërimin e 13 vjeçares

Dje dhe sot nëpër media ka qarkulluar thirrja për ndihmë ndaj Rinesa Danit. Për trajtimin...

9 vjeçarit nga Prizreni, Benjamin Beqirit i duhet ndihmë financiare për shërim

Benjamin Beqiri nga Prizreni, i cili po përballet me disa sëmundje që në lindje...

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...