E diel, 19 Maj, 2024

4 mënyra për të pasur një shtatzani të shëndetshme

- Advertisement1-

Shtatzania është një nga kohët më transformuese dhe të parashikuara të jetës së një gruaje, sepse është procesi me të cilin jeta e re sillet në botë dhe gjithashtu nënkupton zgjerimin e një familjeje.

Gjatë shtatzanisë, një grua kalon në shumë ndryshime fizike dhe psikologjike dhe është shumë e rëndësishme që një grua të qëndrojë e shëndetshme gjatë shtatzanisë, transmeton Gazeta Shneta.

- Advertisement -

Angazhohuni në konsulta para lindjes

Deri më tani, një nga hapat më të rëndësishëm për të siguruar një shtatzani të shëndetshme është që nëna e ardhshme të marrë pjesë në konsultat e rregullta para lindjes me mjekun e saj. Kjo përfshin testin fillestar për të konfirmuar shtatzëninë.

Hani një dietë të ekuilibruar

- Advertisement -

Ajo që ham ka efekt të shkëlqyeshëm në shëndetin tonë të përgjithshëm dhe kjo është veçanërisht e rëndësishme gjatë shtatzanisë pasi ushqimi jo vetëm që do të ndikojë te nëna por edhe te fëmija i palindur.

Ushtroni

Edhe pse trupi i një gruaje është më delikat gjatë shtatzanisë, kjo nuk do të thotë se ajo nuk mund të ushtrojë aspak. Në fakt, ushtrimi rekomandohet me moderim gjatë kësaj kohe.

- Advertisement -

Përgatituni për ardhjen e foshnjës

Për të siguruar qetësinë shpirtërore pasi fëmija ka lindur dhe për t’u mbajtur i zënë jatë shtatzanisë, nëna duhet të vendosë gjërat për ardhjen e foshnjës, të tilla si paketimi i çantës për spital dhe të rregullojë dhomën e foshnjës.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Vajzë apo djalë? 9 mënyra si të zbuloni gjininë e bebit tuaj ende pa bërë ekon te mjeku

Në përgjithësi, gratë shtatzëna shtojnë në peshë, por vendi ku shkojnë kilet e tepërta...

Tremujori i dytë i shtatzënisë: Karakteristikat dhe zhvillimi i foshnjës tuaj

Zhvillimi i foshnjës në tremujorin e dytë të shtatzënisë është i mahnitshëm! Jo vetëm që...

Kalciumi një nga vitaminat esenciale për t’u përdorur gjatë shtatzënisë

Acidi folik, hekuri e kalciumi janë tre nga llojet përbërese të vitaminave prenatale. Këto...

Ky shtet ndalon abortin me ligj. 3 rastet e vetme kur e lejon

Guvernatori i Oklahomas Kevin Stitt firmosi të mërkurën ligjin e ndalimit më të rreptë...