E hënë, 26 Shkurt, 2024

4 këshilla si ta përdorni klimën në veturë nëse udhëtoni me beben

- Advertisement1-

Prindërit brengosen se a është e sigurt klima për fëmijë


Gjithashtu, prindërit kryesisht nuk janë të vetëdijshëm nëse po përdorin ajrin e kondicionuar në veturë siç duhet gjatë vozitjes me vogëlushët e tyre.

- Advertisement -

Mirëpo, nëse ndiqni disa rregulla dhe këshilla, do të jeni në gjendje të shijoni drejtimin e sigurt në një veturë të freskuar, transmeton Telegrafi.

Ftoheni makinën para se të vozisni

Nëse keni mundësi, parkoni automjetin në hije, por nëse jeni të detyruar ta parkoni në diell, atëherë sigurohuni që ta freskoni para se të hyni me fëmijën në veturë.

- Advertisement -

Temperatura mesatare

Ekspertët thonë që bebja dhe fëmijët e vegjël mund të qëndrojnë në hapësirë të klimatizuar, por me kushtin që dallimi i temperaturës brenda dhe jashtë të mos jetë i madh.

Rekomandohet që ndryshimi i temperaturës së ajrit të mos kalojë 3 deri në 5 gradë.

- Advertisement -

Rregulloni ajrin të fryjë lart

Nëse është një fëmijë në veturë, është e rëndësishme që të mos ekspozohet drejtpërdrejt ndaj ajrit nga pajisja e klimës.

Është më mirë të rregulloni klimën në mënyrë që ajri të fryjë lart. Pra, ngrini kapakun lart, por gjithashtu kini kujdes se në cilin drejtim ajri i kondicionuar do të kthehet në mënyrë që të mos drejtohet përsëri te vogëlushët.

Përdorni rregullatorin e lagështisë

Nëse është shumë e nxehtë në automjet, ftohni hapësirën së pari, dhe pastaj aktivizoni rregullatorin e funksionimit të lagështisë, sepse duke ulur lagështinë, temperatura prej 26, 27 gradë do të jetë e përballueshme.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...

Blerond Maraj nga Peja ka nevojë për ndihmën tuaj

Blerond Maraj nga Peja ka nevojë për ndihmën e të gjithëve për trajtim jashtë...

A po i demotivojme fëmijët nga veshjet që i blejmë? Nga Marsida Simo (Sociologe)

  Bota e konsumit ka vite që është brendësuar në jetën tonë, duke filluar edhe...