E martë, 21 Maj, 2024

4 këshilla për të eleminuar hemorroidet gjatë shtatzënisë

- Advertisement1-

Hemorroidet janë venat e fryra brenda rektumit tuaj ose në lëkurën që rrethon anusin tuaj.

Ato janë të pranishme si gjatë dhe pas shtatzënisë, për arsyje se foshnja bën presion në zonën brenda rektumit tuaj shkruan Healthline.

- Advertisement -

Në shumë raste, ajo trajtohet pa ndonjë ilaç, por për të kaluar sa më shpejt këtë situatë mund t’i ndiqni 4 këshilla.

Shtoni fibra në dietën tuaj. Fibrat ndihmojnë për të zbutur jashtëqitjen tuaj.

Pini shumë ujë. Të qëndroni të hidratuar gjithashtu ndihmon në parandalimin e kapsllëkut.

- Advertisement -

Mbajeni zonën të pastër. Mbajtja e pastër e zonës anale do t’ju ndihmoj në parandalimin e çdo acarimi shtesë që mund të marrë në rrugën e procesit të shërimit.

Konsumoni ilaçet adekuate. Nëse jeni shtatzënë, bisedoni me mjekun tuaj përpara se të përdorni ndonjë trajtim të ri pa recetë.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Vajzë apo djalë? 9 mënyra si të zbuloni gjininë e bebit tuaj ende pa bërë ekon te mjeku

Në përgjithësi, gratë shtatzëna shtojnë në peshë, por vendi ku shkojnë kilet e tepërta...

Tremujori i dytë i shtatzënisë: Karakteristikat dhe zhvillimi i foshnjës tuaj

Zhvillimi i foshnjës në tremujorin e dytë të shtatzënisë është i mahnitshëm! Jo vetëm që...

Kalciumi një nga vitaminat esenciale për t’u përdorur gjatë shtatzënisë

Acidi folik, hekuri e kalciumi janë tre nga llojet përbërese të vitaminave prenatale. Këto...

Ky shtet ndalon abortin me ligj. 3 rastet e vetme kur e lejon

Guvernatori i Oklahomas Kevin Stitt firmosi të mërkurën ligjin e ndalimit më të rreptë...