E martë, 21 Maj, 2024

4 faktorët që ndikojnë të keni marramendje gjatë shtatzënisë në tremujorin e parë

- Advertisement1-

Marramendja është e zakonshme gjatë muajve të parë të shtatzënisë dhe për këtë duhet të jeni në kontakt të vazhdueshëm me mjekun tuaj.

Ekzistojnë 4 faktorë që ndikojnë të keni marramendje gjatë shtatzënisë shkruan Healthline, transmeton GazetaShneta dhe ato janë:

- Advertisement -

Ndryshimet hormonale: Në momentin që ju ngeleni shtatzënë, nivelet e hormoneve ndryshojnë për të ndihmuar në rritjen e rrjedhës së gjakut në trupin tuaj.

Hipotensioni: Në anën tjetër, rritja e fluksit të gjakut mund ta bëjë që presioni i gjakut mund të ndryshoj dhe kjo gjendje është e njohur si hipotension.

Hyperemesis gravidarum: Marramendja mund të shkaktohet nëse keni vjellje ekstreme gjatë shtatzënisë, e njohur si hyperemesis gravidarum.

- Advertisement -

Shtatzënia ektopike: Nëse po kaloni një shtatzëni ektopike, ju mund të pësoni marramendje, dhimbje barku dhe gjakderdhje vaginale./GazetaShneta/

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Vajzë apo djalë? 9 mënyra si të zbuloni gjininë e bebit tuaj ende pa bërë ekon te mjeku

Në përgjithësi, gratë shtatzëna shtojnë në peshë, por vendi ku shkojnë kilet e tepërta...

Tremujori i dytë i shtatzënisë: Karakteristikat dhe zhvillimi i foshnjës tuaj

Zhvillimi i foshnjës në tremujorin e dytë të shtatzënisë është i mahnitshëm! Jo vetëm që...

Kalciumi një nga vitaminat esenciale për t’u përdorur gjatë shtatzënisë

Acidi folik, hekuri e kalciumi janë tre nga llojet përbërese të vitaminave prenatale. Këto...

Ky shtet ndalon abortin me ligj. 3 rastet e vetme kur e lejon

Guvernatori i Oklahomas Kevin Stitt firmosi të mërkurën ligjin e ndalimit më të rreptë...