E premte, 21 Qershor, 2024

3 rreziqe që mund t’ju shkaktojë ekspozimi ndaj diellit gjatë shtatzënisë

- Advertisement1-

Në muajt e verës, qëndrimi nën rrezet e Diellit po që është i nevojshëm në përmbushjen e kërkesave të vitaminës D.

Por, kur jeni shtatzënë pak a shumë mund të ndryshoj kjo gjendje tregon Parenting.FirstCry, transmeton GazetaShneta.

- Advertisement -

Shtatzënia dhe ekspozimi ndaj Diellit janë të ndërlidhura së bashku.Ekspozimi ndaj Diellit bëhet thelbësor për gratë shtatzëna pasi ndihmon në forcimin e eshtrave të fetusit.

Përkundër faktit të mësipërm, të qenurit shtatzënë mund të rezultoj në rritjen e hormoneve. Kjo, mund t’ju shkaktoj një lëkurë më të ndjeshme.

- Advertisement -

Më poshtë, janë disa nga rreziqet që mund t’ju shkaktoj ekspozimi ndaj Diellit:

-Kanceri i lëkurës

Një studim tregon se gratë shtatzëna që janë të ekspozuara ndaj rrezeve UV për periudha të gjata mund të zhvillojnë kancer të lekurës.

- Advertisement -

 

-Melasma

Hormonet gjatë shtatzënisë mund t’ju çojnë në një prodhim më të madh të melaninës.

-Dehidratim

Dehidratimi mund të rrisë rrahjet e zemrës suaj dhe të zvogëloj sasinë e oksigjenit tek fetusi.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Këshilli i Prindërve kërkon që të premten të përfundojë viti shkollor, shkak temperaturat e larta

Këshilli i Prindërve të Kosovës ka kërkuar që procesi mësimor të përfundojë gjatë ditës...

‘Nxënësit shqiptarë të fundit në botë’ – PISA vlerëson aftësinë e 15-vjeçarëve

Programi për Vlerësimin Ndërkombëtar të Studentëve (PISA), publikoi këtë të martë raportin e vlerësimit...

Shkolla “Hamëz Thaçi” në Xërxë: Nuk organizojmë shëtitje për klasat 1-5, ndalohen me udhëzimin administrativ

Shkolla "Hamëz Thaçi" në Xërxë të Rahovecit ka njoftuar se nuk organizon shëtitje me...

Nga Msc.Kristjan Mullalli: Arsimi sot dhe sfidat e ndryshimit

(Në bashkëbisedim me mësues Msc. Alfred Nazarko) “Eshtë arti suprem i mësuesit qe zgjon gëzimin...