E shtunë, 24 Shkurt, 2024

3 gjëra që duhet të dini me patjetër para se të bëheni mama

- Advertisement1-

Për të shmangur situata shqetësuese është mirë që disa gjëra në lidhje me të sapolindurit ti mësoni më përpara.

1-Ju mund të keni nevojë të rregulloni gjërat për të marrë lidhjen më efektive kur ushqeheni me gji.

- Advertisement -

Ekspertët mjekësorë rekomandojnë ushqyerjen me gji për 6 muaj. Foshnja juaj duhet të marrë vetëm qumështin e gjirit, dhe pa ujë ose lëngje. Por mënyra se si pihet qumështi mund te sjellë disa probleme ndaj rekomandohet:

Mjekra e foshnjës tuaj duhet të prekni fort gjoksin tuaj.

Goja e foshnjës tuaj duhet të jetë e hapur.

- Advertisement -

Duhet të shihni më shumë lëkurë të errët sipër buzës së sipërme të fëmijës sesa nën buzën e poshtme të fëmijës tuaj.

Nuk duhet të keni dhimbje kur fëmija po pi qumësht.

Buzët e foshnjës tuaj duhet të qëndrojnë të rrumbullakosura gjatë gjirit.

- Advertisement -

2-Stimulimi i gjoksit mund të afrojë lindjen:

Rekomandohet që gratë të presin të paktën 39 javë për të lindur fëmijën e tyre. Nëse jeni 40 javë, këtu është një mënyrë e natyrshme për të nxitur ardhjen e qumështit, por vetëm pasi të keni biseduar me mjekun tuaj:

Stimulimi i thithkave mund të shkaktojë kontraktime në mitrën tuaj. Kjo ndodh për shkak të prodhimit të oksitocinës. Është i njëjti hormon që bën që gjiri të nxjerrë qumësht. Mund të stimuloni manualisht thithkat, ose mund të provoni të përdorni një pompë gjiri.

3-Është mirë të lindi fëmijën në kohën që ai e ka përcaktuar:

Po, javët e fundit të shtatzënisë mund të jenë të vështira dhe dëshira për ta lindur fëmijën menjëherë është normale, por përkundër atyre ndjenjave, mjekët thonë se natyra duhet të caktojë kohën e lindjes dhe është më mirë të presësh pak më shumë.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Vajzë apo djalë? 9 mënyra si të zbuloni gjininë e bebit tuaj ende pa bërë ekon te mjeku

Në përgjithësi, gratë shtatzëna shtojnë në peshë, por vendi ku shkojnë kilet e tepërta...

Tremujori i dytë i shtatzënisë: Karakteristikat dhe zhvillimi i foshnjës tuaj

Zhvillimi i foshnjës në tremujorin e dytë të shtatzënisë është i mahnitshëm! Jo vetëm që...

Kalciumi një nga vitaminat esenciale për t’u përdorur gjatë shtatzënisë

Acidi folik, hekuri e kalciumi janë tre nga llojet përbërese të vitaminave prenatale. Këto...

Ky shtet ndalon abortin me ligj. 3 rastet e vetme kur e lejon

Guvernatori i Oklahomas Kevin Stitt firmosi të mërkurën ligjin e ndalimit më të rreptë...