E hënë, 22 Korrik, 2024

3 alternativa për të trajtuar dhimbjen e kokës gjatë shtatzënisë

- Advertisement1-

Dhimbja e kokës është një nga shqetësimet e zakonshme që përcillet gjatë 9 muajve të shtatzënisë.


Nga ndryshimet hormonale e deri të pagjumësia ka shumë arsyje që mund të shkaktohen nga dhimbja e kokës shkruan VeryËellFamily, transmeton GazetaShneta.

- Advertisement -

Disa nga faktorët ndikues të dhimbjes së kokës janë:

-Ndryshimet hormonale,

-Uria.

-Dehidrimi,

-Pagjumësia,

-Stresi emocional dhe fizik

- Advertisement -rrrrrrr

Trajtimi

Para se të ngeleni shtatzënë, metoda juaj kryesore për të trajtuar dhimbjen e kokës mund të kenë qenë medikamentet.Por, më poshtë mund të gjeni disa alternativa lehtësuese për trajtimin e dhimbjes së kokës:

-Pushoni në një dhomë të errët: Fikni dritat dhe ulni volumin e televizorit.

-Përdorni peshqirë të nxehtë dhe të ftohtë: Alernoni mes nxehtësisë dhe të ftohtit.

-Bëni një kontroll tek mjeku juaj për sy: Shtatzënia mund të ndikojë në sytë tuaj duke i bërë ata më të ndjeshëm.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Vajzë apo djalë? 9 mënyra si të zbuloni gjininë e bebit tuaj ende pa bërë ekon te mjeku

Në përgjithësi, gratë shtatzëna shtojnë në peshë, por vendi ku shkojnë kilet e tepërta...

Tremujori i dytë i shtatzënisë: Karakteristikat dhe zhvillimi i foshnjës tuaj

Zhvillimi i foshnjës në tremujorin e dytë të shtatzënisë është i mahnitshëm! Jo vetëm që...

Kalciumi një nga vitaminat esenciale për t’u përdorur gjatë shtatzënisë

Acidi folik, hekuri e kalciumi janë tre nga llojet përbërese të vitaminave prenatale. Këto...

Ky shtet ndalon abortin me ligj. 3 rastet e vetme kur e lejon

Guvernatori i Oklahomas Kevin Stitt firmosi të mërkurën ligjin e ndalimit më të rreptë...