E diel, 21 Prill, 2024

20 këshilla të shpejta për fytyrë pa akne, sugjeruar nga dermatologë

- Advertisement1-

Shumë persona vuajnë nga aknet dhe shenjat që ato lënë pas vetes.

Krahas mundimeve të shumta për largimin e tyre, mund të vijnë edhe zhgënjimet, pasi luftimi i tyre nuk është aq i lehtë.

- Advertisement -

Aknet janë shtuar edhe më shumë tani me përdorimin e maskave.

Dr. Melissa Levin, një dermatologe e vendosur në New York, jep 20 këshilla kundër akneve, miratuar nga mjekë, për revistën Seventeen:

 •  Gjithmonë lajeni fytyrën para se të flini.

 •  Mos harroni asnjëherë kremin hidratues.

  •  Lani/ndërroni shpesh maskën. Pambuku është materiali më i mirë.

  • Shpëlani mirë fytyrën, për të hequr gjithë larësin.

  •  Tregohuni delikatë me lëkurën: Për shembull, mos e fërkoni shumë fort ‘scrub-in’ në fytyrë.

  - Advertisement -
  •  Bëni një shkumë të vogël në duar me larësin, përpara se ta aplikoni në fytyrë: Kjo aktivizon përbërësit kundër akneve.

  • Mos harroni të pastroni telefonin gjithashtu.

  •  Mos e prek shpesh fytyrën.

  • Eksfolioje fytyrën rregullisht.

  • Mos e laj fytyrën kurrë më shumë seç duhet: Dy herë në ditë mjafton.

  • Përpara se të aplikoni një ‘scrub’, duhet të keni fytyrë të larë dhe të pastruar mirë.

  • Ndërroni shpesh këllëfët e jastëkut me të cilin flini.

  •  Kujdes me balluket: Yndyra, sprej flokësh etj, mund të jenë duke ju shkaktuar akne në ballë.

  •  Provoni zgjidhjen me tre hapa: Nëse keni puçrra, dermatologët rekomandojnë ta luftoni atë me një regjim tre-hapësh: një larës me acid salicilik, një trajtim në vendet ku keni akne me peroksid benzoyl dhe një krem hidratues të përditshëm.

 •  Kontrolloni rutinën tuaj: Shumë produkte nuk do të thotë se po bëni diçka të mirë!

 • Mos i ngacmoni aknet me duar.

 •  Lani shpesh furçat e grimit.

 • Nëse filloni një trajtim a rutinë, tregoni qëndrueshmëri.

 •  Flini mirë!

 • Aplikoni krem dielli (Po, edhe në dimër, edhe në ambiente të mbyllura)

 • Për çdo shqetësim, që ju e mendoni serioz dhe të gjatë në kohë, kontaktoni mjekun dermatolog. /Anabel/

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Rrëfimi prekës i mësueses nga Vlora që është e prekur me kancer

Tetori është muaji i ndërgjegjësimit ndaj kanc erit të gjirit dhe të shumta kanë...

Kujdes prindër | Rritet numri i fëmijëve me COVID-19, pediatrja: Kemi kërkuar staf mbështetës

Rritja e rasteve me COVID-19 ditëve të fundit ka bërë që edhe numri i...

Mjekët e Kosovës sytë kah Gjermania, vazhdon ikja masive e tyre

Kosova rrezikon të mbetët pa mjekë nëse trendi i ikjes nga Kosova vazhdon me...

Infektologu kosovar: Kosova rrezikohet nga Lija e Majmunëve, s’ka vaksinë për këtë sëmundje

Infektologu, Hamdi Ramadani ka thënë se lija e majmunëve pritet të përhapet edhe në...