E diel, 14 Prill, 2024

“2 Engjujt e Dragobilit, dëshmorët e parë të Lirisë së Kosovës”

- Advertisement1-

Shkruan: Arbër Paçarizi


Dje me datë: 05.Prill.2021 përkujtojm me dhimbje 32 vjetorin e vrasjes së 2 nxënësve të shkollës fillore “Emin Duraku” nga fshati Dragobil, Arsim Z. Paçarizi dhe Din H. Paçarizi.

- Advertisement -

Arsim Paçarizi dhe Din Paçarizi ishin të lindur në vitin 1978, njëherët nxënës të shkollës fillore “Emin Duraku” nga fshati Dragobil, të cilët vijonin mësimet në klasën e -III-të.

Në datën e kobshme, një konvojë i ushtrisë serbe, i pajisur me arsenal të madh ushtarak, stacionohet në periferi të fshatit Dragobil, tek vendi i quajtur Golesh, pozicionimi i tyre ishte kinse për të bërë ushtrime ushtarake, mirpo në fakt qëllimi i tyre ishte për të bërë provokime dhe sulme ndaj banorëve të fshatit Dragobil.

Me skenar të planifikur, dhe të realizuar nga ushtria fashiste serbe, gjatë lojës së tyre me shokët e tjerë dhe me bagëti, me datë: 05 Prill të vitit 1989 me një breshëri plumbash çëllohen pabesisht dy fëmijët e fshatit tonë Dragobil, Arsim dhe Din Paçarizi.

- Advertisement -

Arsimi dhe Dina mbetën pa shenja jete pas sulmit kriminal serb, dhe loja e tyre u ndal përgjithmon. Trupat e pa jetë të 2 fëmijëve të pafajshëm të Dragobilit, i derguan pastaj në spitalin ushtarak për obduksion, e pastaj për t’i kthy tek familjarët e tyre në Dragobil.

Më 06.04.1989 në mesin e luleve të pranverës që nuk i lanë të rriten sikur lulet tjera, dy lule u vyshkën ende pa i shijuar begatitë e natyrës, ku në moshën 11 vjeçare u varrosën Arsim dhe Din Paçarizi.

Për këtë vrasje makabër dhe kriminale, asnjëherë nuk u dha ndonjë llogari nga institucionet shtetërore të serbis fashiste, andaj askush nuk u morë në pyetje dhe askush nuk u dënua nga dora gjakatare serbe për këtë krim ndaj fëmijëve të pafajshëm të Dragobilit.

- Advertisement -

Këta ishin ndër dëshmorët e parë nga Komuna e Malishevës, ndër dëshmorët e parë të lirisë së Kosovës. Lavdi jetës së 2 engjujve të shkollës dhe fshatit tonë Dragobil.

Qoftë i paharruar kujtimi për ta. Arbër S. Paçarizi Dragobil- Malishevë 05.04.2021 #drejtesi,#serbisafashiste,#dorakriminaleserbe,#engjujtelirise,#deshmoretelirise

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...

Blerond Maraj nga Peja ka nevojë për ndihmën tuaj

Blerond Maraj nga Peja ka nevojë për ndihmën e të gjithëve për trajtim jashtë...

A po i demotivojme fëmijët nga veshjet që i blejmë? Nga Marsida Simo (Sociologe)

  Bota e konsumit ka vite që është brendësuar në jetën tonë, duke filluar edhe...