E diel, 19 Maj, 2024

19 emra për beba që kanë kuptimin “Dashuri”

- Advertisement1-

Por përse nuk i vendosni fëmijës suaj një emër që do të tregojë atë, nga e cila nisi e gjithë jeta?

Më poshtë ju tregojmë disa nga emrat më të veçantë për beba që nënkuptojnë “Dashuri”.

- Advertisement -

Emrat për vajzat:

Amara. Ky emër rrënjët I ka në Greqi, është elegant, mbretëror dhe do të thotë “përgjithmonë e dashur”.

Aimee. Ka shumë variacione të ndryshme të këtij emri francez, si Amy, Amie dhe Ami. Por pa marrë parasysh e si e thoni, ky emër do të thotë “e dashur”.

- Advertisement -

Afërdita. Në mitologjinë greke, ajo është perëndeshë e dashurisë. Është një zgjedhje e fortë (dhe shumë letrare).

Davina. Një emër skocez, Davina është versioni femëror i Davidit, dhe do të thotë “i dashur” dhe “mik”.

Esme, ka origjinë franceze dhe persiane, dhe në të dyja prej tyre do të thotë”e vlerësuar”dhe” e dashur “. Gjithashtu po bëhet gjithnjë e më shumë emër I përdorur falë filmitTëilight Saga.

- Advertisement -

Freya. Ky emër vjen nga kultura skandinave dhe rrjedh nga Freyja, perëndeshë e dashurisë dhe pjellorisë në mitologjinë norvegjeze.

Imogen. Grekët dinë shumë për dashurinë. Është një emër gjithnjë e më i modës, që do të thotë “fëmijë i dashur”.

Ishtar.Në kulturën babilonase Ishtar ishte perëndeshë e nënës së dashurisë, luftës dhe pjellorisë.

Nayeli. Ky emër Zapotec vjen nga populli indigjen i Oaxaca, Meksikë, dhe do të thotë “Unë të dua”.

Vida. Ka kuptim “i dashur”, dhe “jetë” në spanjisht, nuk është çudi që Mattheë McConaughey dhe Camila Alves e zgjodhën këtë për vajzën e tyre të vogël.

Emrat e foshnjave djem që nënkuptojnë dashuri:

David / Davis. Askush nuk do të gabojë kurrë në drejtshkrimin ose shqiptimin e këtij emri klasik, biblik. Në hebraisht, si Davidi ashtu edhe i ati i tij, Davis, do të thotë “i dashur”.

Connolley. Në Irlandë, ky emër nënkupton “dashurinë” dhe “miqësinë”. Është ndryshuar gjithashtu në Connor për t’u bërë më më popullor.

Lennan. Ky emër irlandez përkthehet në “I dashur”.

Carwyn. Ka një unazë me këtë emër për monarkët e Uellsit dhe do të thotë “dashuri e drejtë”.

Fenmore. Një emër i shquar me origjinë angleze, Fenmore do të thotë “e dashur dashuri”.

Amore. Nuk ka emër më romantik se ky. “Amore” është fjala italiane për “dashuri”.

Paris. Pse të mos I vendosni të voglit tuaj emrin e Qytetit të Dashurisë? Është një emër unik, pa gjini, që u pëlqen prindërve frankofilë.

Leif. Kuptimi i “dashur” ose “trashëgimtar”, ky emër skandinav mund të shkruhet gjithashtu Lief.

Jeb. Është versioni i shkurtuar dhe më i thjeshtë i Jebediahut, që do të thotë “mik i dashur” në hebraisht.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Gjest human: Mërgimtari që jeton në Gjermani do ta paguajë shumën për shërimin e 13 vjeçares

Dje dhe sot nëpër media ka qarkulluar thirrja për ndihmë ndaj Rinesa Danit. Për trajtimin...

9 vjeçarit nga Prizreni, Benjamin Beqirit i duhet ndihmë financiare për shërim

Benjamin Beqiri nga Prizreni, i cili po përballet me disa sëmundje që në lindje...

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...