E diel, 19 Maj, 2024

17 vjeçari rrëfen se si është bullizuar nga shokët e klasës

- Advertisement1-

Gjergj Prenga, një 17-vjeçar nga Mirdita i cili ka ardhur në Tiranë për të studiuar, ka rënë pre e bullizimit nga shokët e tij në klasë.

Në fillim nga dialekti, më pas nga kauzat që ai ndiqte, përfshirë edhe LGBTI-në.

- Advertisement -

Ai është sharë dhe ofenduar shpesh nga disa djem të shkollës dhe lidhur me këtë shqetësim, Gjergji i është drejtuar psikologes së shkollës, dhe mësueses kujdestare, por sa herë ka shkuar tek ato e kanë përcjellë duke i thënë se do e zgjidhnin dhe ndërkohë sipas Gjergjit as kanë marrë mundimin të bëjnë gjë.

Pasi nuk ka gjetur zgjidhje nga drejtuesit e shkollës, Gjergji i është drejtuar Qendrës për Mbrojtjen e të Drejtave të Fëmijëve në Shqipëri (CRCA Shqipëri).

CRCA e ka referuar problematikën tek Drejtoria e Shkollës ku Gjergji shkon, dhe rasti duket se ka gjetur zgjidhje, pasi prej dy javësh djemtë që e ngacmonin dhe bullizonin, nuk janë ndjerë më.

- Advertisement -

Por duket se një problem tjetër ka lindur, pasi mësuesja kujdestare dhe psikologia e shkollës kanë filluar një lloj ‘presioni’ ndaj Gjergjit.

“Të mërzitura” me të, se përse ai e ka çuar problemin deri tek CRCA, ato i thonë se ai nuk ka asnjë të drejtë të veprojë kështu.

Mësuesja kujdestare jo më larg se kjo e premte, e ka kërcënuar se do t’i verë mungesa mjaftueshëm Gjergjit derisa ai të dalë i pakualifikuar, të ngelë në klasë, apo t’i duhet të përjashtohet nga shkolla.

- Advertisement -

Gjergji kërkon të zgjidhet ky problem dhe zëri i tij të shërbejë për të ndërgjegjësuar dhe moshatarë të tjerë të bullizuar që kanë frikë të flasin, ose që nuk gjejnë mbështetje.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Me plis e me flamur kombëtar – Shqiptari me veshje të veçantë diplomon në SHBA

Shqiptari Shkëmbim Ademi, ka vendosur që ceremoninë e diplomimit ta bëjë më ndryshe. I veshur...

Vlerësimi për licencim, nxënësit do t’i notojnë mësimdhënësit

Është mësuesi që vlerëson nxënësit, por kësaj here është radha e nxënësve për t'i...

‘Hallakaten’ maturantët e Ferizajit: Teksa veturat lëvizin, ata nuk e ndalin festën

Një qytetar ka realizuar një video në të cilën, sipas tij, protaganosit janë maturantët...

Pensionohet profesori Mustafë Hoti nga Rahoveci – dha kontribut 43 vite në arsim

Pas 43 vitesh përvojë pune në arsim, sot, është pensionuar profesori i lëndëve të...