E premte, 19 Prill, 2024

13-vjeçarja: Dializa nuk po shkonte mirë, nëna më dha veshkën

- Advertisement1-

Programi “Historia ime”, në Tv Klan solli ditën e sotme historinë tepër të vështirë të familjes që jeton në Pogradec. Manjola ka vështirsi në të folur dhe në të dëgjuar.

Ajo është nënë e tre fëmijëve dhe bashkëshorti i saj ka ndërruar jetë para një viti. Situata për familjen ka qenë tepër e vështirë sepse vazhdimisht janë përballur me sëmundje të shumta dhe kushte të vështira ekonomike.

- Advertisement -

Gjatë periudhës që bashkëshorti ka qenë i sëmurë, vajza e saj ka patur probleme me veshkat dhe bënte dializë. Por dializa nuk po jepte rezultatin e duhur dhe Nertila duhet patjetër t’i nënshtrohej një operacioni.

Dhuruesja e veshkës ishte nëna e saj, Manjola. Fatmirësisht operacioni shkoi me sukses dhe 13-vjeçarja sot gëzon një shëndet të mirë.

Mirela Milori: Sa vjeç je?

- Advertisement -

Nertila: 13!

Mirela Milori: Më trego pak situatën shëndetësore me veshkën. Si e kuptove që diçka nuk shkonte mirë me shëndetin tënd?

Nertila: Historia ime fillon që në moshën 7 vjeç. Kur isha 7 vjeç më filluan dhimbjet e barkut, erdhi nëna më çoi tek doktori në Pogradec. Bëmë analizat e gjakut dhe doktori tha që isha me albuminë në veshka. Pastaj na tha të shkonim në Tiranë. Shkuam, i bëmë të gjitha analizat e gjakut, bëra mjekim, por pas mjekimit po fryesha më shumë, enjtesha në faqe.

- Advertisement -

Mirela Milori: Enjteshe në trup?

Nertila: Po në trup.

Mirela Milori: U fryve dhe në fytyrë?

Nertila: Po! Pastaj bëra dializë.

Mirela Milori: Bëre dializën po pastaj?

Nertila: Bëmë dializën dhe pastaj doktori tha që dializa nuk shkon mirë dhe i tha mamit qe t’i japësh vajzës veshkën. Mami pranoi, ma dha veshkën, bëmë transplant. Operacioni shkoi me sukses.

Mirela Milori: Kishte dhimbje operacioni?

Nertila: Jo, kur dola nga operacioni nuk kisha dhimbje!

Mirela Milori: Po kur hyre kishe frikë?

Nertila: Po kisha frikë, emocione.

Mirela Milori: Po pse kishe frikë?

Nertila: Kisha frikë nga operacioni!

Mirela Milori: Sa qëndrove e shtruar në spital?

Nertila: 2 javë pastaj ika në shtëpi.

Mirela Milori: Sa vjeç ishe kur bëre operacionin?

Nertila: 12 vjeç!

Mirela Milori: Kur e ke bëre operacionin?

Nertila: Në Maj e kam bërë.

Mirela Milori: Në Maj të këtij viti?

Nertila: Po!

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...

Blerond Maraj nga Peja ka nevojë për ndihmën tuaj

Blerond Maraj nga Peja ka nevojë për ndihmën e të gjithëve për trajtim jashtë...

A po i demotivojme fëmijët nga veshjet që i blejmë? Nga Marsida Simo (Sociologe)

  Bota e konsumit ka vite që është brendësuar në jetën tonë, duke filluar edhe...