E hënë, 26 Shkurt, 2024

11-vjeçari diplomohet si fizikant: ‘Qëllimi im është pavdekshmëria’

- Advertisement1-

Laurent Simons, një fëmijë nga qyteti bregdetar belg i Ostendit, sapo është diplomuar në Universitetin e Antwerpen me një diplomë bachelor në fizikë, duke e bërë atë të diplomuarin e dytë më të ri në botë.


11-vjeçarit iu desh vetëm një vit për të marrë diplomën në bachelor, ndërkohë që një studenti normal i duhen minimumi tre vjet.

- Advertisement -

Në një bisedë me të përditshmen holandeze De Telegraaf, Simons tha: “Nuk më i intereson fakti që jam më i riu i diplomuar, unë dua vetëm të marrë njohuri.”

“Qëllimi im është zëvendësimi i pjesëve të trupit me pjesë mekanike”- tha Simons.

‘Pavdekshmëria’ është qëllimi i tij kryesor.

- Advertisement -

“Unë dua të jem në gjendje të zëvendësoj sa më shumë pjesë të trupit që të jetë e mundur me pjesë mekanike. Kam hartuar një rrugë për të arritur atje. Ju mund t’ju duket si një enigmë e madhe. Fizika kuantike – studimi i grimcave më të vogla – është pjesa e parë e enigmës “, -tha ai.

Për të zgjidhur atë enigmë, ai tha se duhet të punojë me profesorët më të mirë në botë, të depërtojë në mendjet e tyre dhe të zbulojë se si ata mendojnë.

- Advertisement -

Ai përfundoi shkollimin e tij të mesëm në vetëm 1.5 vjet dhe mori diplomën e shkollës së mesme në moshën tetë vjeçare.

Vitin e kaluar, ai ishte i interesuar për mekanikën klasike dhe fizikën kuantike dhe u fiksua për të ditur gjithçka që mundte për to.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...

Blerond Maraj nga Peja ka nevojë për ndihmën tuaj

Blerond Maraj nga Peja ka nevojë për ndihmën e të gjithëve për trajtim jashtë...

A po i demotivojme fëmijët nga veshjet që i blejmë? Nga Marsida Simo (Sociologe)

  Bota e konsumit ka vite që është brendësuar në jetën tonë, duke filluar edhe...