E diel, 21 Prill, 2024

21-vjeçarja lind foshnjën gjigande 5.8 kg, habitet stafi mjekësor

- Advertisement1-

Një nënë 21-vjeçare Amber Cumberland nga Anglia ka qëndruar 24 orë në maternitet derisa solli në jetë vajzën e saj Emilia.

Gjatë shtatzënisë mjekët i thanë se ajo pret binjakë dhe barku i saj filloi të rritej ekstremist shumë. Foshnja që lindi peshonte 5.8 kilogramë dhe është zyrtarisht e porsalindura e dytë në Mbretërinë e Bashkuar që thyen këtë rekord.

- Advertisement -

Kur vajza filloi të dilte, fytyra e mjekëve ishte e tronditur, por më pas ata filluan të qeshnin kur e panë dhe i thanë nënës “urime, ke pasur vetëm një vogëlushe”.

Foshnja Emilia ishte tepër e madhe në tremujorin e tretë, duke arritur madhësinë mesatare të një foshnje 36 javore me skanimin e saj 32-javor.

Nëna u mundua shumë gjatë lindjes, pësoi shumë lëndime dhe dëmtime, por me kalimin e kohës ajo filloi të merrte veten. Ditët e para ajo nuk merrte dot vajzën në krahë ta ushqente për shkak të plagëve që kishte.

- Advertisement -

“Veshjet që kishim sjellë nuk i përshtateshin asaj, por për fat të mirë kishim disa rroba rezervë 0-3 muaj dhe stafi i spitalit u vu në kërkim të pelenave më të mëdha në të gjithë pediatrinë. Infermieret e spital vinin dhe vizitonin vajzën time për ta parë peshën e saj dhe për të bërë foto me të pasi ishte shumë e madhe. Unë dhe bashkëshorti jemi aq të lumtur me vajzën tonë të mrekullueshme”, është shprehur Amber.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...

Blerond Maraj nga Peja ka nevojë për ndihmën tuaj

Blerond Maraj nga Peja ka nevojë për ndihmën e të gjithëve për trajtim jashtë...

A po i demotivojme fëmijët nga veshjet që i blejmë? Nga Marsida Simo (Sociologe)

  Bota e konsumit ka vite që është brendësuar në jetën tonë, duke filluar edhe...