E martë, 21 Maj, 2024

10 gjërat që bëjnë të gjitha gratë e suksesshme

- Advertisement1-

Ju nuk mund të jeni një grua e suksesshme nëse nuk e kryeni këtë ritual çdo mëngjes. Ky është praktikisht ligj.


Disa gjëra që çdo grua mahnitëse i bën para se të fillojë ditën e saj:

- Advertisement -

1. Zgjohuni herët.

A flenë njerëzit e suksesshëm deri në kohën e drekës? Absolutisht jo. Ato zgjohen mjaft herët (jo më vonë se 06:00 në mëngjes) dhe e duan atë. Ka diçka magjike në një kohë të ditës kur gjithçka është e qetë, kur ka ende një ditë të tërë përpara dhe gjithçka mund të ndodhë. Shumë mundësi.

2. Pini ujë me limon

- Advertisement -

Çfarë bëjnë blogerët e ushqimit, të famshëm dhe trajnerë të shëndetshëm të jetesës? Ata i nxisin të gjithë të pinë një gotë ujë të ngrohtë me limon menjëherë pasi të jenë ngritur. Kjo është vërtet e dobishme.

3. Meditoni

Po, gratë e suksesshme e bëjnë seriozisht. Dita e tyre është aq çmendurisht e ngarkuar, saqë u duhet kohë për t’u akorduar me atë që fillon në orët e ardhshme. Nëse kjo ju duket e vështirë, mos u shqetësoni: Të gjithë ata që meditojnë ose e urrenin atë në fillim ose menduan se ishte e pamundur, e provuan dhe u dashuruan me të.

- Advertisement -

4. Shkruani qëllimet për ditën dhe javën

Askush nuk mund të bëjë asgjë pa planifikuar. Çdo grua e suksesshme vizualizon qëllimet e saj duke i shkruar ato, edhe nëse kjo thjesht do të thotë të shkruash në një ditar për të ndjekur klasat e yogës, ose ndoshta diçka më serioze, siç janë hapat e parë drejt punës së saj të ëndërruar.

5. Lexoni ose dëgjoni diçka

Të gjitha falë zgjimit herët në mëngjes. Çdo grua që po ndërton një karrierë të suksesshme pëlqen të kalojë 20-30 minuta në mëngjes duke lexuar një libër ose duke dëgjuar një libër audio ose podcast për një temë biznesi.

6. Mëngjesi

Shumica e grave të suksesshme hanë mëngjes. Ata nuk mund ta sundojnë botën me stomak bosh.

7. Përsëritja e mantrave

Gratë e suksesshme i përsërisin vetes një devizë apo besim personal, citate pohuese të jetës që ngjiten pasqyrave. Ato e dinë që janë mjaft të mira, por përkujtesat e përditshme nuk do të dëmtojnë, veçanërisht para një detyre të rëndësishme.

8. Stërvitja

Njerëzit e suksesshëm e vlerësojnë stërvitjen për trupin, qoftë ky një udhëtim i plotë në palestër apo ushtrime nëpër shtëpi. Ushtrimi tonifikon jo vetëm trupin, por edhe trurin, duke zvogëluar stresin dhe duke relaksuar konvulsionet gjithnjë e më të tensionuara.

9. Lexoni lajmet

Është keq të mos dish se çfarë po ndodh në botë. Në botën e sotme, kur shumica e njerëzve preferojnë ushqimin në Instagram, njerëzit e suksesshëm e dinë se është e rëndësishme të qëndrojnë të informuar. Mund të ndihmojë gjithashtu në mbajtjen gjallë të bisedës me njerëz të rëndësishëm në punë.

10. Bëni atë që nuk doni të bëni

Njerëzit e suksesshëm e dinë se gjërat më të rëndësishme dhe të padëshiruara duhet të bëhen menjëherë, herët në mëngjes. Shkruani një email kompleks, dilni me një logo për projektin – thjesht duhet të bëhet dhe sa më shpejt aq më mirë. Kjo është ajo që do të lehtësojë pjesën tjetër të ditës dhe do t’ju lejojë të bëni gjëra shumë më të dobishme. Nëse ndihmon njerëzit e suksesshëm, pse nuk mund të ndihmojë edhe ju?/bota.al

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

9-vjeçari nga Prishtina ka nevojë për ndihmën tuaj, vuan nga një sëmundje e rëndë

Nëntë vjeçari nga Prishtina Erion Bytyqi, vuan nga një sëmundje e rënde Dg: D.C.P....

Profesori Milazim Krasniqi me një rrëfim tejet frymëzues: Më 1983 bashkë me Ediben morëm ofertë për të punuar në Zvicër, por nuk u larguam...

Profesori Milazim Krasniqi ka rrëfyer një histori personale që lidhet me karrierën e tij...

E dhimbshme: Doktori i ri kosovar, Jetmir Morina, vdes në një aksident në Zvicër

Kosovari Jetmir Morina nga Topanica e Kamenicës humbi jetën në një aksident në Zvicër. Binte...

Nga Xhafer Avdyli: Urrejtja, dobësia më e madhe e njerëzimit

“Urrejtja nuk është për të gjallin, por për djallin Do të doja që këtë shkrim...