E diel, 16 Qershor, 2024

10 gjërat për të cilat asnjë nënë nuk duhet të kërkojë ndonjëherë falje

- Advertisement1-

Nënat e reja shpesh duhet të përballen me sfidën e ushqyerjes me gji të fëmijës në publik ndërsa shpresojnë se askush nuk do të bëjë ndonjë koment në lidhje me të.


Fatkeqësisht, shumë njerëz e shohin atë shtrembër dhe si nënë, mund të mendoni se duhet të kërkoni falje për këtë.

- Advertisement -

Por kjo nuk është diçka për të cilën duhet të kërkoni falje, sepse është diçka natyrale dhe e padëmshme dhe bëhet vetëm për të mirën e foshnjës tuaj.

“Bright Side” zbulon listën e gjërave për të cilat nuk duhet të kërkoni falje.

Si dhe kur e ushqeni fëmijën tuaj.

- Advertisement -

Askush nuk ka të drejtë t’ju tregojë se si duhet ta ushqeni foshnjën tuaj. Kështu që nuk i detyroheni një falje askujt që mendon se e di se çfarë i duhet bebes tuaj më mirë se ju. Dhe sa i përket vendit ku e ushqeni foshnjën tuaj, nuk duhet të ndiheni fajtorë gjatë gjidhënies në vende publike. Mbi të gjitha, foshnja juaj ka nevojë për të ngrënë dhe nuk është problemi juaj nëse njerëzit nuk ndihen rehat kur ju shohin duke ushqyer me gji.

Se nuk ke shumë para.

Ju nuk duhet të jeni të pasur që të jeni në gjendje të rrisni një fëmijë mirë. Por kur paratë janë të pakta, ju mund të ndiheni sikur fëmija nuk po ju mjafton. Sidoqoftë, gjithçka që fëmija ka nevojë është dashuria dhe kujdesi juaj. Dhe nëse keni mjaft para për t’i ushqyer dhe veshur, mos u ndjeni sikur po dështoni nëse nuk u jepni më shumë lodra, pushime ose përvoja të caktuara.

- Advertisement -

Se ju duhet kohë për veten tuaj.

Sapo të lindni, mund kaloni kohë me foshnjën 24/7. Dhe nëse ndonjëherë ju duhet pak kohë për të qëndruar vetëm, mund të ndiheni keq për këtë, sikur të jeni një nënë e keqe. Megjithatë, kjo thjesht nuk është e vërtetë. Ne të gjithë duhet të marrim kohë për veten tonë.

Që shtëpia juaj të duket e çrregullt.

Ju nuk bëheni papritmas një person i keq ose një nënë e keqe nëse ka lodra të shtrira rrotull në dysheme, ose nëse ka disa pjata të pista në kuzhinë. Kujdesi për fëmijën mund të jetë një punë me kohë të plotë, prandaj mos e fajësoni veten nëse nuk keni kohë ose energji për të pastruar gjithçka. Dhe edhe nëse pastroni, fëmija juaj ndoshta do të krijojë një rrëmujë tjetër brenda dy minutash. Kështu që mos e ndieni nevojën për të kërkuar falje për të. Kështu janë fëmijët.

Si dukesh.

Nëse flokët tuaj janë të çrregullt ose nëse vishni gjithmonë të njëjtat rroba të vjetra, askush nuk ka të drejtë të bëjë komente në lidhje me pamjen tuaj. Dhe nuk keni pse të nxitoni për të “rikthyer trupin tuaj” dhe për të humbur peshë. Duajeni trupin dhe faktin që ai ishte në gjendje ta sillte fëmijën tuaj në këtë botë.

Që gjinjtë tuaj rrjedhin.

Është një proces i natyrshëm që nuk mund ta kontrolloni. Pra, nëse dikush tjetër ka një problem me të, mos e ndjeni nevojën të kërkoni falje.

Që jo gjithmonë ndiheni të lumtur.

Kujdesi për fëmijën gjatë gjithë kohës mund të jetë rraskapitës fizikisht dhe emocionalisht dhe ju nuk mund të dini gjithmonë çfarë të bëni dhe ndiheni të pafuqishëm. Të jesh nënë është një punë jashtëzakonisht e vështirë, prandaj është në rregull që të mos ndihesh gjithmonë në rregull.

Se keni nevojë për ndihmë.

Mund të duket sikur kur jeni prind, duhet të dini të kujdeseni për fëmijët tuaj vetëm. Kështu që mund të ndiheni sikur nuk po ja dilni nëse i kërkoni dikujt këshilla ose ndihmë për t’u kujdesur për fëmijën tuaj. Por nuk ka asgjë të keqe dhe kjo nuk do të thotë që je i dobët. Ju thjesht dëshironi më të mirën për fëmijën tuaj, dhe kjo është ajo që ka rëndësi.

Si lindni.

Vetëm ju mund të vendosni se çfarë është më e mira për ju, dhe ku dhe si do të ndiheni më rehatshëm gjatë lindjes. Ju ndoshta do të rrethoheni nga “ekspertë” të cilët mund t’ju thonë se vendimi juaj është i gabuar dhe se ata e dinë mënyrën e vetme të duhur për të lindur. Por nuk varet nga ata dhe nuk keni nevojë të justifikoni zgjedhjen tuaj.

Që nuk mund të marrësh pjesë në të gjitha angazhimet shoqërore.

Kur bëheni prind, orari juaj ndryshon plotësisht. Por qëndron i njëjtë për miqtë tuaj, dhe ata ende mund t’ju ftojnë të kaloni kohë me ta. Dhe nëse jeni i zënë me fëmijën tuaj, ose thjesht doni të relaksoheni vetëm në shtëpi, nuk keni pse të kërkoni falje sa herë që nuk mund të pranoni një ftesë. Mbi të gjitha, miqtë tuaj kujdesen për ju, kështu që ata duhet t’ju kuptojnë.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Gjejnë njëra-tjetrën pas 32 vitesh: Nënës i bie të fikët në krahët e vajzës

Një histori e trishtë është transmetuar ditën e sotme në rubrikën “Ka një mesazh...

Kujdes nëna: Këto ushqime nuk duhet t’ua jepni fëmijëve pa bërë 2 vjeç

Stomaku dhe gjithë sistemi tretës i fëmijëve është mjaft i ndjeshëm dhe nuk mund...

Ky artikull është për ju që keni planifikuar të bëheni nëna pas moshës 40-vjeçe!

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në...

Momente prekëse, nëna me kancer ndahet mes lotësh nga i biri para se të niset drejt spitalit

Jonida është veçse 25 vjeç, por sëmundja e kancerit po ia shkurton jetën. Kur...