E premte, 21 Qershor, 2024

10 gënjeshtrat që çdo nënë ia thotë fëmijës së saj

- Advertisement1-

Prindërit janë gjithmonë burimi kryesor i informacionit për një fëmijë, por jo gjithmonë janë burimi më i besueshëm.


Ne do t’ju sjellim një listë me mitet që prindërit tanë na i kanë thënë kur kemi qenë fëmijë.

- Advertisement -

Mendojmë se në këtë listë e cila është mjaftueshëm e gjatë, do të thoni me veten tuaj: “Edhe mua ma ka thënë mami këtë”.

Ndoshta edhe ne kur të rritemi do t’ua themi fëmijëve tanë, nuk i dihet.

Veshët tuaj skuqen kur gënjeni
Enët e gjakut në veshë rregullojnë temperaturën e trupit, kështu që nëse ato janë të kuqe, kjo do të thotë se trupi është i mbingarkuar. Nuk kanë të bëjnë aspak me gënjeshtrën.

- Advertisement -

Nëse uleni shumë pranë televizorit, do t’ju dëmtojë sytë
Kjo ide e gabuar është shumë e popullarizuar. Megjithatë, siç ka treguar një studim i fundit, myopia te fëmijët nuk ka të bëjë fare me shikimin e televizorit ose kompjuterit.

Do të sëmureni nëse qëndroni pranë një mikrovale teksa po punon
Furrat moderne me mikrovalë janë tërësisht të sigurta për sa kohë që funksionojnë plotësisht.

Ju do të vuani nga artiti nëse kërcisni gishtërinjtë
Ky keqkuptim është shumë popullor, por nuk ka absolutisht asgjë për t’u shqetësuar. Asnjë lidhje nuk është bërë mes artritit dhe kërcitjes së gishtërinjve.

- Advertisement -

Do të bëheni me puçrra nëse hani shumë çokollatë
Puçrra është një inflamacion i lëkurës dhe çokollata nuk shkakton puçrra. Ka hulumtime që thonë ndryshe, por shkencëtarët mendojnë se është një çështje e diskutueshme.

Nëse gëlltitni çamçakëz, do t’ju mbetet në stomak për 7 vjet
Nëse gëlltisni çamçakëzin, ajo do të tretet si çdo gjë tjetër. I vetmi ndryshim është se do të duhet pak më shumë kohë. Në fund, ai do të lërë trupin tuaj lirisht dhe natyralisht.

Nëse prekni një bretkosë do të bëheni me lytha
Arsyet pse shfaqen lythat janë imuniteti i reduktuar. Nuk ka të bëjë me efekte të jashtme.

Flokët tuaj do të rriten më shpejt nëse i prisni më shpesh
Për fat të keq, norma e rritjes së flokëve nuk varet nga sa shpesh i keni prerë. Shkalla mesatare e rritjes së flokëve është 0.01 inç në ditë. Ka shumë faktorë që ndikojnë në të: mosha, hormonet.

Nëse shtrembëroni fytyrën duke bërë mimika të frikshme, do t’ju mbetet ashtu
Natyrisht, ky është një mit. Asnjë lidhje nuk është gjetur në mes shtrembërimit të fytyrës dhe mosfunksionimit të nervit të saj.

Nëse luani video-lojëra për një kohë të gjatë, do ta shkatërroni televizorin
TV prishen me kalimin e kohës, pa marrë parasysh sa shpesh luajnë lojëra video.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Gjest human: Mërgimtari që jeton në Gjermani do ta paguajë shumën për shërimin e 13 vjeçares

Dje dhe sot nëpër media ka qarkulluar thirrja për ndihmë ndaj Rinesa Danit. Për trajtimin...

9 vjeçarit nga Prizreni, Benjamin Beqirit i duhet ndihmë financiare për shërim

Benjamin Beqiri nga Prizreni, i cili po përballet me disa sëmundje që në lindje...

Alp Morina (1-vjet e gjysmë), nga Lumishta e Malishevës ka nevojë për ndihmë

Apel për ndihmë! Alp (Liridon) Morina, nga fshati Lumishtë komuna Malishevë, mosha 1vit e gjashtë...

Vipa çips: Sigurinë e kemi gjithmonë në nivel, po eksportojmë në Itali pa asnjë pengesë

Kompania ‘Pestova’ ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në media lidhur me...