E diel, 14 Korrik, 2024

​E rrezikshme për shëndetin: Mos e ngrohni orizin kështu

- Advertisement1-

Orizi i nxehur, nëse bëhet gabimisht, mund të zhvillojë bakterin “Bacillus cereus” i cili shkakton helmim nga ushqimi.


Mund t’ju duket se orizin mund ta ruani në frigorifer për një kohë të gjatë, në mënyrë që të mos i përkasë “ushqimeve të rrezikshme” si spinaqi dhe mishi i grirë. Por nuk është kështu.

- Advertisement -

Sipas rekomandimeve të Departamentit Amerikan të Bujqësisë (USDA), sapo të gatuani oriz, mund ta mbani në frigorifer për një maksimum prej 3-4 ditësh, dhe në ngrirje (e cila nuk rekomandohet aspak sepse humbet shije), për një maksimum prej tre deri në katër muaj.

Dhe si nxehet?

Nutricionistja Betty Gold thotë se në fakt ky ushqim nuk duhet të nxehet aspak.

“Orizi i nxehur, nëse bëhet gabim, mund të zhvillojë bakterin ‘Bacillus cereus’, i cili shkakton helmim nga ushqimi”, tha ajo, duke rekomanduar disa mënyra “të sigurta”.

“Për të zvogëluar shanset e zhvillimit të baktereve, ftohni orizin duke e ndarë atë në enë të cekëta ushqimi me kapak.”

Ai gjithashtu vëren se ky ushqim duhet të ruhet në një temperaturë prej 4 gradë Celsius ose më të ulët, dhe nëse ka qenë jashtë për më shumë se dy orë – hidhni atë!

- Advertisement -

Si nxehet në mikrovalë?

Hiqeni kapakun nga ena. Shtoni nga 1 deri në 2 lugë ujë në çdo filxhan oriz. Mbuloni dhe ngrohni në mikrovalë për 3 deri në 4 minuta.

Si nxehet në tigan?

Transferoni orizin në një tigan me vaj dhe përzieni vazhdimisht në një nxehtësi të moderuar. Thyejini të gjitha gungat me pirun dhe sigurohuni që të nxehet në mënyrë të barabartë kudo.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Rrëfimi prekës i mësueses nga Vlora që është e prekur me kancer

Tetori është muaji i ndërgjegjësimit ndaj kanc erit të gjirit dhe të shumta kanë...

Kujdes prindër | Rritet numri i fëmijëve me COVID-19, pediatrja: Kemi kërkuar staf mbështetës

Rritja e rasteve me COVID-19 ditëve të fundit ka bërë që edhe numri i...

Mjekët e Kosovës sytë kah Gjermania, vazhdon ikja masive e tyre

Kosova rrezikon të mbetët pa mjekë nëse trendi i ikjes nga Kosova vazhdon me...

Infektologu kosovar: Kosova rrezikohet nga Lija e Majmunëve, s’ka vaksinë për këtë sëmundje

Infektologu, Hamdi Ramadani ka thënë se lija e majmunëve pritet të përhapet edhe në...